Lehet Milák Kristófot sajnálni, haragudni rá, mérgesnek lenni, óriási elvárásokkal szembeállítani, szerintem teljesen felesleges. Milák Kristófot szeretni kell ezek után is, nem mint olimpiai bajnokot, hanem mint embert. Meg kell érteni, hogy ha esetleg abbahagyja a sportot, akkor abbahagyja a sportot. Ha most olyan fázisban van, ami több mindenkinek nem szimpatikus, higgyük el, hogy neki ez sokkal rosszabb, mint nekünk, akik ezt végignézzük.”
Azt is kijelentette, hogy a Budapesti Honvéd „nem fog olyan szankciókat alkalmazni, amelyek esetleg még hátráltatnák a munkáját. Nem az a feladatunk, hogy szankcionáljuk. Én azt hiszem, hogy az őt szerető, kedvelő embereknek egyetlen dolguk van, hogy támogassák minden eszközzel, ami ahhoz vezethet, hogy vissza tudjon találni a pályára.
Arra a kérdésre, benne van-e a pakliban, hogy a sportoló felhagy az úszással, úgy felelt: „Elég szigorú leszek vele, hogyha ez elindul a száján kifelé. Nem szeretném, hogy abbahagyja, én azt hiszem, hogy nem fogja abbahagyni. Biztosan vannak olyan életkörülmények, amelyek nem támogatják abban, hogy ússzon, ezt meg kell érteni, el kell fogadni. Csalódást tud okozni, de a legnagyobb hibát saját maga szempontjából követi el.”
Nem indult el Milák Kristóf a budapesti úszó-világkupán, amiről csupán néhány nappal a verseny kezdete előtt tájékoztatta az edzőjét. Ezt követően mind a trénere, Virth Balázs, mind a sportági szövetség vezetői – Sós Csaba szövetségi kapitány és Wladár Sándor elnök – kritizálta az olimpiai, világ- és Európa-bajnokot, mondván, nem végez megfelelő edzésmunkát, így veszélybe kerülhet a címvédése a párizsi játékokon.
Gergely István szerint Miláknak egyetlen problémája van: nehezen veszi rá magát arra, hogy medencébe ugorjon. „Neki egyetlen banális problémája van, az, hogy be kell ugrani a vízbe, és edzeni kell. Ezt kell vele megértetni, hogy márpedig az úszás, akármilyen tehetséges is, akármilyen adottságai is vannak, csak akkor megy eredményesen, ha beleteszi ezt a munkát” – mondta, hozzátéve, hogy Miláknak nincs baja senkivel, nincs baja az úszással magával, és a versenyzéssel sem, csak a beugrással. – „Ezt viszont én maximálisan meg tudom érteni, néhány évtizedig csináltam, és a legnehezebb pontja az edzésnek mindig a beugrás volt.”
Az M4 Sport hétfő este megszólaltatta Milák klubjának, a Budapesti Honvédnak az ügyvezető elnökét, Gergely Istvánt is, aki szerint a motivációjáról magát a sportolót kell megkérdezni. „Én sem hallok túl sok pozitív hírt jelenleg az edzésmunkájáról, ettől függetlenül nem gondolnám, hogy a motivációja az olimpia tekintetében megváltozott volna. Az, hogy esetleg mást gondol a felkészüléséről, vagy arról, hogy mennyi munkát kell ahhoz elvégeznie, hogy eredményes tudjon lenni, vagy a saját elvárásainak megfeleljen majd a párizsi olimpián vagy az azt megelőző versenyeken, az már egy kérdés, vita témája lehet” – fogalmazott.
Nem tart már sokáig a türelem Milák Kristóffal szemben: el kell döntenie, hogy hajlandó-e elvégezni azt a kemény edzésmunkát, amely a jó eredmények eléréséhez szükséges. Az úszó motivációs problémákkal küszködik, és arról beszélt, hogy az úszásra már csak az egzisztenciája alapjaként tekint. Van-e visszaút az olimpiai, világ- és Európa-bajnok klasszis számára?
Azt is elmondta, hogy neki olimpiai bajnokként borzasztó végignéznie, hogy van egy ilyen kivételes, csodálatos tehetséggel megáldott ember, aki nem veszi természetesnek, hogy „csak a rengeteg vagy az azon túlmutató munka vezethet olyan sikerekhez, amelyekkel a tehetségét kamatoztatni tudja. Az én feladatom az, hogy benntartsam őt a sportágban, motiváljam őt az edzésekre, és segítsek neki megtalálni azt a Milák Kristófot, aki imád úszni, aki szeret versenyezni, és aki csak a győzelemben tud gondolkozni.” (Borítókép: Gergely István. Fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Írta a HVG