Két év leforgása alatt 20 százalékkal nőtt azon oroszok száma, akik azt vallják, hogy fizetésük az alapvető kiadások fedezésére sem elég. Az ilyen anyagi helyzetben lévők így már az orosz lakosság majdnem felét teszik ki. Az adatok a Headhunter nevű munkaközvetítő cég októberben, ötezer válaszadó bevonásával készített felméréséből származnak.
A kérdésre, hogy elég-e a bére az alapvető kiadások fedezésére, másodállásból vagy befektetésekből származó bevételek nélkül, mindössze minden ötödik orosz válaszolt igennel. Az „igen, nehezen” választ a megkérdezettek 36 százaléka jelölte meg, nemmel pedig 45 százalékuk felelt.
A 2021-es Headhunter felmérésben utóbbiak aránya még 25, a 2022-esben pedig 39 százalék volt. 2021-ben, az ukrajnai invázió megindítás előtt még a megkérdezettek 36 százaléka érezte úgy, hogy fizetése elegendő. A lakosság elszegényedésével egyidőben Moszkva óriási pénzeket mozgósít az ukrajnai invázió folytatására.
Az orosz gazdaság ellentmondásos állapotban van. Ugyan talpra állhat a tavalyi, 2,1 százalékos GDP-csökkenésből, de az IMF, és néhány orosz elemző is hosszú távon sötét jövőt jósol az országnak. Emellett az idei rekordalacsony munkanélküliség az országban az óriási munkaerőhiányból következik, miközben a gyenge rubel fokozza az inflációt. Az alapkamat már most 13 százalék, de ez várhatóan tovább emelkedik, hogy mérsékelje az év végére 7 százlaékosra jósolt pénzromlást, ami jócskán túllő az orosz központi bank 4 százalékos célján. Ezzel együtt márciusban elnökválasztás következik, melyen Vlagyimir Putyin minden bizonnyal ismét győzelmet arat.
(Reuters)
HVG