Itthon: Kossuth vs. Petőfi – Újratöltve címmel castingolja Vidnyánszky Attila az ország legjobb szónokát

Itthon: Kossuth vs. Petőfi - Újratöltve címmel castingolja Vidnyánszky Attila az ország legjobb szónokát

Az első helyezett 300 ezer forintot kap.

16 és 30 év közötti fiatalokat várnak Vidnyánszky Attila szupervíziója alatt létrejött Kossuth vs. Petőfi – Újratöltve című szónokversenyre. A fiatalokat a generációk közötti különbségek bírálatának ígéretével kívánja bevonni a szervezőbrigád, de már gyorsan megcélozzák őket: a TikTokon kell jelentkezni.

A fiatalok október 25-ig jelentkezhetnek, kis videóik linkjét pedig az alkalomhoz választott kossuth@petofi.hu e-mail címre küldhetik el, videóiknál kötelező hashtageket használniuk, úgymint #vitaTok, a #szóKimondó, a #aszavakördöge és a #szónokleszek.

A versenyzőknek olyan témákat kell érinteniük, mint hogy segítik vagy inkább gátolják az öltözködési szabályok az önkifejezést, vagy hogy támogatja-e a kritikus gondolkodást az alapos lexikális tudás. Az öltözködési szabályok behozása talán tényleg újratölti a két névadót, bár a szabályok ízléses kitágításáról Szendrey Júlia, Petőfi felesége ennél sokkal többet tudna mondani, Kossuth pedig olyankor tudott szabadulni a bevett szokásoktól, amikor a korhoz illő szákállát levágta a világosi fegyverletétel után, hogy ne ismerjék fel a határon, miközben elmenekült az országból. Ha nagyon akarjuk, bele tudjuk erőszakolni őket a koncepcióba.

De olyan vitakérdéssel is találkozhatnak, hogy van-e ma létjogosultsága a készpénznek? Erre az elmúlt hetekben a magyar külügyminiszter és az iparkamara elnöke is adott sajátságos választ. Szijjártó Péter szeptember közepén vásárolt 75 ezer forintos Nike Air Jordant az Astorian található Balázs Kicks nevű boltban, a vásárlás végén pedig mikor megkérdezték, hogy készpénz vagy kártya, a tárcavezető egyből rávágta: „Készpénz, mindig.” Parragh László iparkamarai elnök pedig éppen a héten csodálkozott rá, miután hazajött Kínából – ahol egyébként egy 3500 forintos okosórát vásárolt a miniszterelnöknek -, hogy ott az emberek készpénz nélkül fizetnek, de akár már egy telefonérintéssel is tudnak vásárolni. Ezt a vitát mondjuk megnéznénk, még akkor is, ha nem fér be a két potentát a korhatársávba.

A grémiumban olyanok foglalnak helyet, mint az SZFE rektori posztjáról nemrég távozó Rátóti Zoltán, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, a fővédnök nem más, mint maga Vidnyánszky Attila a színház vezérigazgatója.

Pénzdíjazás is lesz, a legjobb szónok 300, a második 200, a harmadik helyezett 100 ezer forintot vihet haza, de osztanak különdíjat is. A legeredményesebbnek tartott, magyar nyelvet és irodalmat tanító pedagógus az idei döntőben megkapja a Magyartanár-díjat. A versenyt pedig nem máshol, mint a Nemzeti Színház épületében tartják.

HVG