Forradalmár alkotók: Petőfi és Teodorakisz

Forradalmár alkotók: Petőfi és Teodorakisz

Olyan rendkívül rangos művészvendégek lépnek fel a zenei esten, mint Miksch Adrienn énekművész, Fekete Attila Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, Kollátosz Jorgosz klarinétművész – klarinéttanár, magánénekes és Záborszky Kálmán Kossuth-díjas karmester, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

Dragony Tímea (1976) Bartók Béla–Pásztory Ditta- és Artisjus-díjas zeneszerző, zenepedagógus. 2022-ben elnyerte az Artisjus díját az ‘Év Komolyzenei műve’ kategóriában a To a Skylark című művéért, valamint a Magyar Művészeti Akadémia 2021-től 2024-ig szóló alkotói ösztöndíját.

Dragony Tímea zeneszerző

Dragony Tímea zeneszerző

Fotó: Labancz Viktória

A Petőfi kantáta (szoprán hangra, női karra és szimfonikus zenekarra) című alkotása 1998-ban készült, amelyet az Országos Petőfi Quodlibet Zeneművészeti Pályázat oratórikus kategóriájában 25 éve 1. díjjal jutalmaztak. A műből azóta hangfelvétel készült, de eredeti formájában, szimfonikus zenekarral most hallhatja majd először a közönség.

Dragony Tímea zenei nyelvezetében a zeneszerzői szándék a szerelem sokszínűségének bemutatása volt. Amíg a Petőfi kantátában a vágyakozás és a dráma hangjai, a Csillagsugár zenei nyelvezetét a boldogság, öröm kitörő, féktelen boldogság energiája szövi át.

Dubrovay László (1943), a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, nyugalmazott egyetemi tanár, érdemes művész, az MMA rendes tagja. Dubrovay László közelmúltban írt zenekari dalainak Petőfi Sándor szerelmes versei adták az ihletet. Dubrovay László szerint a romantikus költészetben a szerelmes verseket mindig a vágy és a boldogtalanság inspirálta. Ezzel szemben Petőfi Sándor szerelmi költészete a boldogságból meríti csodálatos képeit, hasonlatait, élet és halál legfontosabb kérdéseinek felvetését, az ember és a természet harmóniájának varázslatos megjelenítését.

Mikisz Theodorakisz (1925–2021) görög zeneszerzőt a Zorba, a görög (1964) című filmhez írt zenéje tette ismeretté. A hangverseny-programban mások mellett részletek hallhatók Axion Esti (Dicsértessék) című oratóriumából, amelyben Görögország történetét meséli el a görög ortodox liturgia alapján. A műben a hagyományos görög pengetős hangszerek is fontos szerephez jutnak.

Dubrovay László zeneszerző

Dubrovay László Kossuth-díjas zeneszerző

A koncerten hallhatók:

Dragony Tímea: Petőfi-kantáta – szoprán szólóra, női karra és szimfonikus zenekarra a költő „Lennék én folyóvíz” című versére (1998) (Ősbemutató)
Dragony Tímea: Csillagsugár – vegyeskarra és szimfonikus zenekarra
Petőfi Sándor „Az erdőnek madara van” című versére (2023) (Ősbemutató)
Dubrovay László: Szerelem, szerelem…
9 dal Petőfi Sándor verseire tenor, vagy szoprán hangra és zenekarra
1. Szerelem, a szerelem…
2. Száll a felhő…
3. Ereszkedik le a felhő…
4. Odajárok, hova…
5. Reszket a bokor, mert…
6. Lennék én folyóvíz…
7. Alkony
8. Az erdőnek madara van…
9. Ilyen óriást, mint…
II.
Mikisz Theodorakisz
I gitonya ton angelon – Hartaeti/   Az angyalok szomszédságában – Papírsárkányok
Tis dikeosinis / (az Axion Esti című oratóriumból) Az igazság fénye
Ena to helidoni/ (az Axion Esti című oratóriumból) Egy csak egy a fecske
Aprili mou/ Áprilisom
O kaimos/ Bánat
Vrehi sti ftohogitonia/ Esik a szegénysoron
Strose to stroma sou – Zorba/ Vesd be fekhelyed – Zorba
Közreműködik:
Miksch Adrienn, Fekete Attila és Kollátosz Jorgosz (ének)
Pitliakas Antonios és Efraimidis Petros (buzuki),
Szent István Király Oratóriumkórus (karigazgató: Záborszky Kálmán)
Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium Női- és Férfikara (karigazgatók: Soltész
Éva és Safarek Krisztián)
Vezényel: Záborszky Kálmán

További információ: https://sztif.hu/esemeny/2023-10-28-stephanus-i-mupa.html

Írta a Magyar Hírlap