MH/MTI
2023. október 19. csütörtök. 8:16
A brit kormányfő emellett azt is megpróbálja elérni, hogy az övezetbe bejuthassanak a segélyszállítmányok és elhagyhassák a térséget a távozni kívánó civilek.
Sunak a héten telefonon beszélt Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel, szorgalmazva a Gázából Egyiptomba vezető rafahi határátkelő megnyitását.
A brit kormány az Izraelből távozni kívánó britek számára eddig tucatnyi repülőjáratot szervezett, amelyek több mint ötszáz embert szállítottak el.
London mindemellett a Gázában és a Ciszjordániában tartózkodó britek szárazföldi evakuálásának lehetőségéről is tárgyal a szomszédos országokkal.
A kormány Egyiptomba telepített egy brit határrendészeti egységet, amely készen áll a brit állampolgárok megsegítésére, amint távozhatnak Gázából.
Utazása előtt a Downing Street által ismertetett nyilatkozatában a brit miniszterelnök kijelentette: minden civil halála tragédia, és máris túl sok emberélet veszett oda a Hamász elborzasztó terrorcselekménye óta.
Sunak szerint a gázai Al Ahli kórház ellen elkövetett támadásnak – amelynek helyi források szerint több száz halálos áldozata van – fordulópontnak kell lennie, amely arra ösztönzi a térség és a világ vezetőit, hogy együttes erőfeszítésekkel vegyék elejét a konfliktus további veszélyes kiszélesedésének.
Rishi Sunak látogatásával egy időben James Cleverly brit külügyminiszter is a térségbe utazik. Cleverly a londoni külügyi tárca csütörtöki tájékoztatása szerint az egyiptomi, a török és a katari kormány támogatását kéri a gázai konfliktus rendezéséhez, a humanitárius segélyek eljuttatásához a Gázai-övezetbe és a Hamász által elhurcolt brit túszok szabadon engedéséhez.
A brit miniszterelnök és a külügyminiszter látogatása előtt egy nappal Joe Biden amerikai elnök is Izraelben járt. Tárgyalásai után bejelentette: Izrael hozzájárult ahhoz, hogy Egyiptom felől humanitárius segélyek érkezhessenek Gázába a civil lakosság részére.
Írta a Magyar Hírlap