A csúcstalálkozóról a török külügyminiszter tájékoztatott, a résztvevők listáját azonban nem közölte.
A gázai konfliktus rendezését célzó állam-, illetve kormányfői csúcstalálkozót tartanak szombaton Egyiptomban – jelentette be kedden Bejrútban libanoni kollégájával közös sajtótájékoztatóján Hakan Fidan török külügyminiszter. A résztvevők listáját azonban nem közölte.
„Sok ország” fordult azzal a kéréssel Ankarához, hogy segítsen elérni a Hamász által fogva tartott állampolgárai elengedését – tette hozzá Fidan. A török diplomácia vezetője elárulta, hogy tárgyalásokat folytatnak a Hamász politikai szárnyával a túszul ejtett külföldiek, civilek, illetve gyerekek elengedéséről.
A török külügyminisztérium közlése szerint
Fidan hétfőn telefonon beszélt Iszmáil Haníjével, a Hamász vezetőjével a túszok szabadon bocsátásának lehetőségéről.
Aznapi ankarai sajtótájékoztatóján Fidan azt mondta: Törökországnak és a többi regionális hatalomnak az úgynevezett kétállami megoldás szavatolóiként kellene fellépniük a béke biztosítása érdekében, a nemzetközi közösségnek pedig ragaszkodnia kellene ahhoz, hogy Izrael fogadja el egy palesztin állam létrehozását. „Ha nem szavatolják a békét, Izrael és népe soha nem érezheti magát biztonságban a térségben” – jelentette ki.
Keddi libanoni látogatása során Fidan arról is beszélt, hogy
Izrael és a Hamász közötti háború „nagyobb háborúkhoz vezethet”, ezért mindent meg kell tenni azért, hogy a harcok ne terjedjenek át más országokra.
A török külügyminiszter szombaton Kairóban német kollégájával, Annalena Baerbockkal találkozott, és megvitatták a Gázai övezet elleni izraeli csapásokkal, a palesztinoknak nyújtott humanitárius segítséggel, valamint a Gázai övezetből történő evakuálással kapcsolatos kérdéseket. Előzőleg Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, valamint a katari, a szaúdi, az iráni, az egyiptomi és a palesztin kollégájával is tárgyalt a háborúról.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1300 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint legkevesebb 199 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen indított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma már meghaladta a 2800-at, a sebesülteké pedig a 11 ezret.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet villany-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is, az izraeli kormány pedig megfogadta, hogy eltörli a Hamászt a föld színéről.
Az izraeli-palesztin háborúval kapcsolatos folyamatosan frissülő cikkünket itt olvashatja:
HVG