A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.
Régóta ismert már, hogy ha valaki a túl keveset alszik, az a mindennapok figyelmetlensége mellett előbb-utóbb komolyabb egészségügyi problémákhoz vezethet. Az amerikai Columbia Egyetem kutatói most alaposabban megvizsgálták ezt a témát, és kiderült, már egy kevés alvásidő-csökkenés is komoly problémákat eredményezhet.
Sanja Jelic, a Nature-ben megjelent tanulmány vezető szerzője szerint eddig csak epidemiológiai vizsgálatok mutatták meg az összefüggést a kevés alvás és a megbetegedések között, most azonban a háttérben meghúzódó okokról is többet sikerült megtudni. Ezúttal azt vizsgálták, mi történik akkor, ha krónikus az alváshiány, vagyis nemcsak egy-két napig nem alszik eleget az ember, hanem hosszú távon sem.
Ehhez 1000 olyan nő adataira néztek rá, akik alváshiánytól szenvednek, illetve 35 olyat, akik képesek voltak a 12 hetes vizsgálat során minden nap 7-8 órát aludni. Azok, akik nem aludtak eleget, átlagban 1,5 órával később feküdtek le társaiknál.
A tanulmány szerint ha valaki hat héten keresztül kevesebbet alszik a kelleténél, akkor az ereket körülvevő sejtek túlterheltek lesznek, és szemben az eleget pihenő sejtekkel, nem kapnak olyan antioxidáns védelmet, ami eltávolítani a sejtekre káros molekulákat. Ennek eredményeként a sejtek károsodnak, ami az első lépés a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulása felé.
A szakember szerint a fiataloknak is tisztában kell lenniük azzal, hogy ha keveset alszanak, azzal a szívük egészségének ártanak.
Korábban brit és kínai kutatók több tízezer ember egészségügyi adatait vizsgálták, és rengeteg tesztet is kitöltettek, hogy kiderüljön, pontosan mennyit érdemes aludni naponta. Az ő eredményeiket ide kattintva olvashatja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
HVG