G. Fehér Péter
2023. október 17. kedd. 9:02
Nehéz lenne ezt a külsőségeiben egy fotóalbum jellemző elemeit magán viselő kötetet bármilyen kategóriába sorolni. Reprezentatív alkotás, a kivitelezéséért nagydíjat nyert el az Alföldi Nyomda az idei könyvünnepen. Ahogy az olvasó belefeledkezik a gondosan szerkesztett, nagyalakú albumba, azonnal rájön, hogy ez nem egy éles szemű fotóriporter életművét bemutató, hagyományos, megszokott kötet. Nem is mondhatnánk történelmi munkának, bár a hitelesség az egyik nagy erénye, de önéletrajznak sem nevezhető. Talán egy olyan külön műfaj megtestesítője, amely a közelmúlt történelmét, az önéletrajzot, a visszaemlékezést, a fotóriporteri hivatást, na és persze a politikát egybeötvözi.
Antall Péter fotózás közben 1995-ben
Fotó: Antall Péter archívuma
Már a szerző személye is sokatmondó, hiszen Antall Péter a kommunizmus utáni első demokratikusan választott magyar miniszterelnök fia. Az album a szerző gyerek- és ifjúkorától a család történetén, a rendszerváltozás előkészítésén, a szovjet csapatok kivonulásán, majd pedig a demokratikus országgyűlési választásokon keresztül jut el a kormányalakítás előszobájáig.
Ha bárki azt gondolná, hogy a több mint három évtizeddel ezelőtti események kronologikus felsorolásáról van szó, az kellemesen csalódik. A politikán túlmutató fotók sokasága és a hozzájuk csatolt szöveg − vagy éppen fordítva − hozza vissza az akkori idők változást követelő hangulatát.
A megközelítés a családi kapcsolat révén egyedi és utánozhatatlan. Antall Péter, mint a miniszterelnök fia, egyszerre volt bennfentes, de mivel politikával akkor nem foglakozott, kívülálló is. A könyv címe erre a hozzáállásra is utalhat: Szubjektív az objektíven keresztül. Szövegének nagy része vallomás erejű visszaemlékezés, a képek világa egészen más.
Fia készítette Antall Józsefről a híres 1990. tavaszi választási kampányképet
Fotó: Antall Péter archívuma
Aki az albumot kézbe veszi, mint az akkori idők tanúja vagy tevékeny részese, a csaknem négyszáz oldalnyi gazdag „kínálatból” csak a megélt tapasztalatai és a látottak alapján tud kiemelni egy-egy elemet. Mindenki a saját egyéni látásmódja alapján. Kinek mi volt a rendszerváltozás folyamatában a legfontosabb, a legmeghatározóbb élménye.
Ebből a szempontból a könyv szerzője nem ad útmutatást, az eseményeket megörökítő képek mindegyike a tényeket rögzíti − talán a családi fotókon kívül, amelyek bensőséges hangulatot árasztanak. Nincs beállítás, amellyel a fotóriporter saját véleményét, érzelmeit fejezné ki. Az érzelmet, legyen az bármilyen előjelű, az akkori események fotón megörökített részesei közvetítik az albumban elmélyedőknek.
Antall Péter, aki az MTI és több korabeli lap fotóriportereként dolgozott, megmarad a hivatás alapszabályánál. A történelmi pillanatokat rögzíti, nem használja ki a fotóművészet lehetőségeit, amivel bármely irányba is orientálni próbálná azokat, akik kötetét olvassák. Az albumban ugyanolyan terjedelemmel jelenik meg az akkori összes párt. A kötet szerzője nem vádolható azzal, hogy családi indíttatása révén részrehajló lenne. Megmarad a kor betűvető és képi krónikásának. Talán éppen ez adja az album egyik legnagyobb értékét.
Az album bemutatására a Magyar Mezőgazdasági Múzeum Konferenciatermében kerül sor október 18-án, 17 órakor. A kötetet bemutatja: dr. Stumpf István egyetemi tanár, volt miniszter és Tóth Eszter Zsófia történész.
A részvételi szándék előzetes jelzését kérik a [email protected] címen.
Antall Péter: Szubjektív – az objektíven keresztül
Fotó: Antall Péter archívuma
Írta a Magyar Hírlap