A férje ölte meg a Kossuth-díjas színésznőt

A férje ölte meg a Kossuth-díjas színésznőt

A népszerű színésznő, a Nemzeti Színház örökös tagjának, Bajor Gizinek a harmadik férje volt dr. Germán Tibor. Huszonhét évesen ment feleségül 1920-ban a nála kilenc évvel idősebb Vajda János Ödön ügyvédhez, akitől hét év után elvált. A második férje Paupera Ferenc országgyűlési képviselő, a Földhitelbank vezérigazgatója volt, aki miután tönkrement, 1932-ben elváltak.

Mint betege ismerte meg Germán Tibor fül-orr-gégészt, egyetemi tanárt, akivel 1933-ban kötöttek házasságot, s akivel rajongásig szerették egymást. Szabadságát kockáztatva bújtatta zsidó származású férjét a második világháború alatt budai villájában, ahol megmentette Tamási Áron író életét is.

Bajor Gizi villája udvarán 1940-ben Elsa Merlini olasz színművésznővel.

Bajor Gizi villája udvarán 1940-ben Elsa Merlini olasz színművésznővel

Fotó: Fortepan

Bajor Gizi a háború után is a Nemzeti Színház egyik vezető színésze maradhatott, sőt 1948-ban a színészek közül elsőként vette át a Kossuth-díjat. Két év múlva a színésznő füle fájni kezdett, férje kezelte, aki meg is operálta. A színésznő ugyan meggyógyult, de Germán ezt nem ismerte el, sőt aggódni kezdett, hogy imádott felesége meg fog süketülni, s akkor már nem léphet színpadra. Ettől való félelmében, eszelősként állandóan felesége fülével foglalkozott, többször készített a röntgenfelvételeket, más orvosokkal is konzultált, de senki nem tudta meggyőzni róla, hogy Bajor füle meggyógyult.

A végzetes napon, 1951. február 12-én Germán halálos adag morfiumot adott be reggel a szokásos vitamin helyett feleségének, majd magának is. Bajor és egyik legjobb barátnője, Gobbi Hilda szintén Kossuth-díjas színésznő a Közben című memoárban így írt február 12-i tragédiáról: „Főpróba után kimentem a Stromfeld Aurél utcában levő Bajor-villába. Iszonyú kép fogadott. Gizi holtan feküdt a heverőn, lábánál keresztben Germán Tibor, a férje. Holländer doktor mesterséges légzéssel próbálta élesztgetni Germánt, de közben zokogva mondta: »Halj meg, Tibor, halj meg!« Hát igen, Tibor estére meghalt, és jó, hogy meghalt, mert ki tudja, mi történik vele, ha életben marad. Megölte Bajor Gizit, azt az asszonyt, akit mindenek fölött szeretett.”

„Betegen nem lehet élni” – írta búcsúzóul Germán egy orvosi recept hátuljára. De, hogy ki volt a súlyos beteg, az csak a boncoláskor derült ki. Bajor Gizinek nem volt kóros elváltozás a fülében, viszont férje súlyos agykéregsorvadásban szenvedett.

Bajor Gizi Színészmúzeum

Bajor Gizi Színészmúzeum

Fotó: OSZNI

Villája nem maradt sokáig üresen, mert Gobbi Hilda kezdeményezése 1952-ben abban nyílt meg a Bajort Gizi Színészmúzeum, ahol azóta is állandó és időszaki kiállításokkal várják a színházművészet iránt érdeklődőket.

A legendás, 57 éves korában elhunyt színésznő sírkövén ez az üzenet olvasható: „Nézzétek, a halált játszom!”

Írta a Magyar Hírlap