A volt német kancellár közölte, hogy továbbra is barátjának tekinti Vlagyimir Putyint

A volt német kancellár közölte, hogy továbbra is barátjának tekinti Vlagyimir Putyint

Süddeutschen Zeitung című lapnak adott, pénteken megjelent interjúban a 79 éves Schröeder, aki 1998 és 2005 között volt kancellár, azt mondta, hogy továbbra is barátjának tekinti Putyin elnököt.

Miért kellene ezt titkolnom? – tette fel a kérdést a veterán politikus, hozzátéve, hogy személyes kapcsolatuk a politikától függetlenül alakult ki.

A veterán államférfi kifejtette, hogy bár „világossá tette, hogy szerintem hiba volt, hogy az oroszok elkezdték a háborút [Ukrajnában]”, most már nem fog úgy tenni, mintha soha nem lett volna Putyin barátja.

Elmesélte, hogyan utazott feleségével tavaly márciusban Isztambulba és Moszkvába egy „békemisszió” keretében. Megpróbálta rávenni Moszkvát és Kijevet, hogy tegyenek kölcsönös engedményeket az ellenségeskedések leállítása érdekében, de eredménytelenül.

Annak ellenére, hogy nem járt sikerrel a megállapodás közvetítésében, az ex-kancellár ragaszkodott ahhoz, hogy a konfliktus a jelenlegi kormányfők és elnökök közbenjárásával megoldható lenne. Sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy a jelenlegi berlini és párizsi vezetők nem tesznek eleget e tekintetben. Schröder azzal érvelt, hogy az újabb fegyverek szállítása nem valószínű, hogy véget vet az ellenségeskedéseknek.

A volt kancellár a mára már megszűnt Északi Áramlat gázvezetékeket üzemeltető vállalat élén betöltött szerepéről és arról, hogy 2022. február 24. után nem hajlandó otthagyni azt, hangsúlyozta, hogy a konfliktus előtt Németországban a legtöbben örömmel használták az orosz gázt a gazdaság fűtésére.

Az RTL német műsorszolgáltatónak adott, júniusban megjelent interjúban Schröder kiállt a Moszkvával szemben a kormányzása idején folytatott politikája mellett. A politikus fenntartotta, hogy az Oroszországgal való kapcsolatok megszakítása most aligha „tenne jót”, és továbbra is keresni fogja „a lehetőségeket, hogy beszéljen Putyin elnökkel”.

A politikust széles körben bírálták Németországban Moszkvához fűződő szoros kapcsolatai miatt, ami miatt tavaly megfosztották parlamenti kiváltságaitól. Néhány szociáldemokrata képviselőtársa az év elején követelte kizárását a pártból, de sikertelenül.

Írta a Magyar Hírlap