Pedig a világhírű magyar tudós is arra figyelmeztet, hogy senki nem fog a nyomdokaiba lépni, ha Magyarországon nincs, aki tanítsa a jövő generációt.
Krausz Ferenc, a nemrég fizikai Nobel-díjat kapó kiváló magyar tudós a Fejér megyei Móron született és kisdiákként az ottani Radnóti Miklós Általános Iskolába járt. Ebben az általános iskolában jelenleg nincsen fizika tanár – írja a Facebookon Tóth Endre, a Momentum képviselője.
Bár az iskola honlapján még szerepel egy fizikaszakos tanárnő neve, ő már nyugdíjba ment és nem is tanít – amit telefonon az iskola is megerősített a politikus kérdésére.
Ahogy arra Tóth is emlékeztet, Krausz a Nobel-díja kapcsán adott interjúkban rendszeresen kiemelte, hogy a tudományos sikereiben milyen nagy szerepet játszottak a tanárai. A Hír Tv műsorában nemrég konkrétan úgy fogalmazott, hogy
ha a jövőben nem lesznek Kiss tanár urak, Láng tanár urak, meg Vermes tanár urak, akkor nem lesznek magyar Nobel-díjasok sem, és ez még valószínűleg a legkisebb baj.
Arra a kérdésre, hogy mit szól a magyar tanárok mélyponton lévő anyagi és erkölcsi megbecsültségéhez, a HVG-nek adott interjújában Krausz így válaszolt:
bízom abban, hogy a döntéshozók tudatában vannak, mi forog kockán. Ha a kórházakban nem a legrátermettebbek gyógyítanának, az egészségünk látná kárát. Ha nem sikerül késedelem nélkül a tanári szakma megbecsülését helyreállítani, a jövőnk látja a kárát.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Krauszt 2020-ban, még Palkovics László minisztersége alatt beválasztották a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács (NTT) nevű 12 fős tanácsadótestületbe, és nem lehet tudni, hogy miért került ki onnan néhány hónappal azelőtt, mielőtt megkapta a Nobel-díjat.
HVG