A putyini hatóságok által feloszlatott Memorial szervezet egykori tagja, Oleg Orlov nem hagyta magát, a bíróságon is keményen védekezett.
Oleg Orlov veterán orosz jogvédő aktivistát szerdán pénzbírságra ítélték a fegyveres erők lejáratásáért, miután egy moszkvai bíróságon azt mondta, hogy Oroszország egy George Orwell 1984-ét idéző totalitárius állammá züllött – írja a Reuters.
A 70 éves Orlov egy 2022 novemberében megjelent cikke miatt volt kénytelen megjelenni a bíróságon, amelyben azt írta, hogy Oroszország Vlagyimir Putyin elnök alatt fasizmusba süllyedt.
Orlov ugyanakkor távolról sem bánta meg ezen kijelentését, hanem záróbeszédében dacosan kijelentette, hogy az oroszok Orwell disztópikus világában élnek, mivel országuk háborút visel szomszédja ellen, miközben azt állítja, hogy a szabadság, a béke és a biztonság mellett áll ki.
„Az orosz büntető törvénykönyvben még mindig nem szerepel a gondolatbűnözés fogalma; az állampolgárokat még nem büntetik azért, mert kételkednek az állami politika helyességében, ha azt otthon a négy fal között suttogják el; nem büntetik őket egy helytelen arckifejezésért sem. Egyelőre” – mondta.
„De ha valaki a lakásán kívül fejezi ki ilyen kételyét, akkor feljelentés és büntetés következhet” – mondta Orlov, a Memorial emberi jogi csoport egyik vezető tagja, amelyet 2021-ben Oroszország feloszlatott, de a következő évben Nobel-békedíjat kapott.
Orlovot a bíróságon támogatta Dmitrij Muratov, a 2021-es Nobel-díj társnyertese, aki a Novaja Gazeta című lapját nem sokkal az ukrajnai orosz invázió után kénytelen volt bezárni.
Muratov elmondta: Ahogyan Andrej Szaharov disszidens megjósolta, hogy az 1979-es afganisztáni invázió katasztrófába fogja vezetni a Szovjetuniót, úgy Orlov is joggal figyelmeztetett arra, hogy Oroszország Ukrajnában az önpusztítás útjára lépett.
Az Orlov ügyében eljáró ügyészség szerint az a tény, hogy a bírósági tárgyalás nyilvános volt a média számára, és hogy Muratovnak engedélyezték a felszólalást annak ellenére, hogy az állam „külföldi ügynöknek” minősítette, azt mutatja, hogy Oroszországban védik a szólásszabadságot.
De a vád szerint az ilyen jogok kötelezettségekkel járnak, beleértve a törvények betartásának kötelezettségét is. A testület szerint megengedhetetlenek a civil társadalom megosztására irányuló provokációk.
Orlov életkorára és egészségi állapotára valóm tekintettel azonban az ügyészség azt mondta, hogy inkább pénzbírság kiszabását kéri, mint a három évig terjedő börtönbüntetést, amelyet a nem sokkal Ukrajna tavalyi oroszországi megtámadása után elfogadott törvények alapján kérhetett volna.
A bíró 150 000 rubel (kb. 550 ezer forint) pénzbírságot szabott ki, ami alacsonyabb, mint az ügyészség által kért 250 000 rubel (kb. 910 ezer forint).
Orlov beszédében azt mondta, hogy az oroszoknak az alkotmány értelmében joguk van ahhoz, hogy Putyintól eltérő véleményt valljanak.
„Hol van meghatározva, hogy főparancsnokunk (Putyin) mindig megfelelően látja nemcsak Oroszország, hanem polgárainak érdekeit is – kérdezte Orlov a júniusban kezdődött per záróbeszédében.
„És ha Oroszország polgárai egy részének elképzelései a saját érdekeikről nem egyeznek a főparancsnokéval, akkor nincs joguk erről beszélni? Vagy Oroszország legfőbb hivatalnokai most már tévedhetetlenek, mint a pápa” – tette fel Orlov a költői kérdést záróbeszédében.
HVG