Jason Wang, az amerikai Northwestern Egyetem asztrofizikusa a Beta Pictoris b nevű exobolygó pályájának 75 százalékát konvertálta át videóvá.
A Beta Pictoris b egy fiatal exobolygó, amelynek tömege nagyjából 12-szer akkora, mint a Jupiteré, és csaknem kétszer olyan hosszú pályán kering a központi csillaga körül. A Földtől mintegy 63 fényév távolságra lévő égitestet régóta figyelik a kutatók. A megfigyeléseket az amerikai Northwestern Egyetem asztrofizikusa, Jason Wang pedig most egy igen különleges felvételben összegezte.
A szakember az exobolygóról az elmúlt 17 évben rögzített adatokat fogta össze, majd az egészet egy 10 másodperces timelapse videóba sűrítette bele. Ennek köszönhetően látható, ahogy a planéta a 23 éves pályájának nagy részét – nagyjából 75 százalékát – megteszi a Beta Pictoris nevű csillag körül.
A Britannica szerint a csillagrendszer nagyjából 26 millió éves lehet, a bolygó pedig nyolcszor messzebb van a csillagától, mint a Föld a Naptól. A Beta Pictoris tömege 1,75 naptömegnek felel meg, a fényessége pedig 8,7-szer nagyobb a mi Napunknál. Az exobolygója ennek köszönhetően rendkívül fényes.
Az égitestet három műszerrel figyelték meg: egyik az amerikai Gemini Obszervatóriumban, a másik kettő pedig az Európai Déli Obszervatóriumban található. A csillagot kitakarták a szakemberek, mert a fényessége elnyomná az exobolygó fényességét.
[embedded content]
Wang korábban egy másik timelapse videót is készített már. Az év elején a HR8799 rendszer 12 éves megfigyelési adatait fogta egybe. A csillag 133,3 fényévre található a Földtől. Itt több exobolygó is látható, amint a csillag körül keringenek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG