A palesztin terroristák és a Hamász több ezer rakétát lőttek Izrael déli és középső részére a Gázai övezetből szombat reggel, fegyveres terroristák tucatjai hatoltak be izraeli településekre. Több száz katona és civil meghalt a véres támadásban. A média jelentése szerint több ezerre tehető a sebesültek száma. A terroristák a rakétatámadás alatt több mint száz embert túszul ejtettek. Válaszul a támadásra az izraeli védelmi erők célzottan elkezdték likvidálni a terrorista csapatokat, továbbá vadászgépekkel és egyéb precíziós eszközökkel bombázni a Gázai övezetet.
Mindezek mellett a hatóságok egész izrael területére kiterjesztették a rendkívüli állapotot.
Az izraeli erők és palesztin fegyveresek közötti összecsapások Dél-Izrael több részén is tartanak a médiajelentések szerint. A Haaretz beszámolója szerint az izraeli erők tíz fegyveres harcossal vívtak harcot egy rendőrőrsnél a gázai határhoz közeli Szderótban, bár a területet a jelentés szerint már izraeli ellenőrzés alatt tartják.
Az izraeli védelmi erők szerint az éjszaka folyamán visszavette az ellenőrzést a déli területek többsége felett, de hozzátette, hogy az összecsapások folytatódtak a szintén a gázai határhoz közeli Be’eriben, Szderótban és négy másik, általa nem részletezett déli helyszínen. Kfar Aza – egy másik, a gázai határhoz közeli terület – lakói még mindig az otthonaikban barikádozzák el magukat, és várják a segítséget – írja a Haaretz.
Több száz ember meghalt, több ezren megsebesültek. az áldozatok pontos számát nem lehet tudni, a folyamatosak a tűzharcok miatt. a palesztin fegyveresek több mint száz embert túszul ejtettek, köztük számos izraeli katonát.
A jelentések szerint több mint 400 palesztin fegyverest öltek meg Dél-Izraelben és a Gázai övezetben, és több tucatnyi embert fogtak el – idézte az IDF szóvivőjét a Times of Israel.
Izrael törökországi nagykövetsége közölte az izraeli egészségügyi minisztérium adatait idézve, hogy legalább 300 izraeli is meghalt. a palesztin tisztviselők a mai napon közölték, hogy az izraeli légicsapások legalább 313 ember halálát okozták a gázai övezetbe.
Közben izraeli tisztviselők azt mondták, hogy az ország „még mindig háborúban áll”. Ígéretet tettek arra, hogy visszaszerzik az ellenőrzést a Hamász által elfoglalt területek felett.
Miután a Hezbollah ma reggel korlátozott tüzérségi és rakétacsapásokat mért izraeli állásokra, a helyzet Libanon déli határán egyelőre nyugodt a beszámolók szerint. Az izraeli-palesztin konfliktus eszkalálódása súlyos veszélyt jelent Dél-Libanonban és az egész országban.
A Hezbollah, amely Iránhoz hasonlóan Izrael elpusztítása mellett kötelezte el magát, tegnap gratulált a Hamásznak az izraeli terület elleni támadásaihoz, és azt mondta, hogy „szorosan figyelemmel fogja kísérni a fejleményeket”.
A terroristák nagy hatótávolságú rakétákkal rendelkeznek, amelyek mélyen izraeli területre csapódhatnak.
Izrael már erősítést küldött északi határához. arra utaló célzást tettek, hogy hosszú konfliktusra terveznek, és egy átfogó szárazföldi offenzíva várható a gázai övezetben.
A Hamász fegyveres szárnya ma reggel közölte, hogy nyilvánosságra hozza az elfogott izraeli katonák és civilek számát. A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium szerint 313 ember halt meg az izraeli légicsapásokban – írja a BBC.
Világszerte a palesztin diaszpóra őrjöngve tombolni kezdett és berlintől párizson át az egyesült államokig éltették a terrorista támadást elkövetőket.
A tüntetések és a felvonulások hamar antiszemita rigmusokba csaptak át ahol változatos, a zsidókat szidó kijelentéseket tettek. Berlin utcáin többek között a palesztin migránsok azt ordibálták, hogy „mocskos zsidók”.
Izrael és a Hamász között évtizedek óta feszültség, támadások és háborúk dúlnak. Azonban minden tekintetben elmondható, hogy a mostani támadás rendkívülinek és másnak minősül az egyre több túsz és az áldozatok növekvő száma miatt. A konfliktus dinamikája most még annyiban is más, hogy magába rejti annak a lehetőségét, hogy egy kiterjedt és széles háborúba torkoljon a konfliktus. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre hatalmas nyomás nehezedik, mivel az izraeli politikusok határozott és kemény fellépést követelnek a palesztin terroristák ellen.
Elképzelhető, hogy Izrael egy nagyobb szárazföldi offenzívát indít a Gázai övezetben, akárcsak a 2005-ös csapatkivonást megelőzően.
Írta a Magyar Hírlap