A lépés szakított az évek óta tartó hagyománnyal, amelyben a többségi pártok megfogadták, hogy „Brandmauer”-t, azaz tűzfalat állítanak fel maguk és az AfD között, amely pártot a nácizmus örökségére éberen figyelő országban sokan a demokráciára leselkedő súlyos fenyegetésnek tekintenek. Ezen elképzelés szerint még a párt támogatásának elfogadása is legitimálná a szélsőjobboldali erőket, vagy szalonképessé, társadalmilag elfogadhatóvá tenné őket – írták.
Így aztán, amikor a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselői az AfD szavazataival elfogadták az adócsökkentést, hatalmas felháborodást keltettek országszerte – írja a lap.
– Számomra egy tabu dőlt meg. Ez nemcsak azt mutatja, hogy megszűnt a tűzfal, hanem azt is, hogy nyílt együttműködés alakult ki – mondta a szavazás után Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek egyik vezetője, aki Türingiából származik.
Az AfD valószínűleg Bajorország és Hessen parlamentjében is növelni fogja jelenlétét a vasárnap tartandó választások után. Hessenben az AfD a legfrissebb felmérések szerint közel jár ahhoz, hogy megelőzze az Olaf Scholz vezette Szociáldemokrata Pártot (SPD) – véli a lap.
Írta a Magyar Hírlap