Időutazás az újragondolt divatban

Időutazás az újragondolt divatban

A Budapest Design Week keretén belül újra megrendezik a Kis fekete pályázatdíjátadó gálaestjét, ahol a nagyközönség ismét egy nagyszabású, egyedi látvány- és hangzásvilágú divatbemutatón tekintheti meg az elnevezéshez illő, népi ihletésű öltözék-kiegészítőket és modern öltözékeket. A téma idén a 19. századi főúri divatban és lakáskultúrában használt motívumok, technikák, formák hatása a népi tárgyalkotásra.

Az 1880-as években az ipari forradalom és az urbanizáció a társadalom minden rétegét érintő változást hozott. A gazdasági átalakulásnak eredményeként létrejöttek a háziipari szövetkezetek. A főúri körökből induló kezdeményezés, újra felfedezve a falusi kézművesség értékét, divatot teremtett a magyar díszítőművészet elemeinek felhasználásával. Ez egyfajta oktatási rendszerként újraélesztette a falusi kézműves iparűzést, és lehetőséget biztosított a megélhetés kiegészítésére.

A kalotaszegi Gyarmathy Zsigáné nemesi származásának és széles kapcsolati hálójának köszönhetően világszerte elterjesztette a kalotaszegi varrottast. Az 1885. évi Országos Általános Kiállításon bemutatott egy teljes kalotaszegi szobát, amelynek sikerét újabb nemzetközi kiállítások követték. Nemsokára párizsi boltokban árulták a magyar motívumok ihlette új kollekciókat és a királyi udvar rendelt ünnepi terítőt a kalotaszegi hímző asszonyoktól. A mozgalom másik kiemelkedő alakjaként Izabella főhercegnét emlegethetjük, aki az Izabella Háziipari Egylet megalapításával hatvanöt Pozsony környéki falut látott el hímezni valóval. Az 1868-as oktatási törvény kötelezővé tette a rajzoktatást, így mindenki által ismertté váltak az ornamentika gyűjtemények, mintarajzok. Ez a művészeti ágak mindegyikére hatást gyakorolt. A magyar minták az építészethez kapcsolódó díszítőművészetektől kezdve a bútorokig, a nyilvános és a privát terekbe egyaránt eljutottak. A historizmus és a szecesszió számára szolgáltak ihletet a népi kultúra egyes területei már a 18. századtól. A 20. századi modern iparművészek számára elsősorban a kézimunkák, a fafaragás és a fazekasság szolgált kiindulópontul. 

A hozzá tartozó inspirációs anyagot a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből, a háziipari szövetkezetek elterjedésének idejéből válogatták szervezők. E műtárgyak motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkező öltözék-kiegészítők és modern öltözékek készítésére kérték fel pályázókat! A beérkezett anyagokat öttagú szakmai zsűri bírálja el.

A pályázat díjátadását, amelyet vasárnap délután 16 órától tartanak a Hagyományok Házában az Imágó Tánc Társulat élőzenés műsora követi, amely Nemes Szilvia koreográfus közreműködésével, a beérkezett munkákon és az inspiráció alapjául szolgáló anyagokon keresztül, innovatív módon mutatja be a modern divat és a tradicionális szemlélet harmóniáját.

Írta a Magyar Hírlap