Archeológusok új kincseket fedeztek fel a Heracleion nevű ‘elveszett’ egyiptomi városban, amely több mint ezer évvel ezelőtt tűnt el a Földközi-tengerben. A francia tengeri régész, Franck Goddio által megosztott értékes új leletek közé tartozik arany ékszer, ezüst edények és egy furcsa, kacsa alakú öntőeszköz. Emellett egy Djed is előkerült, ami egy Egyiptomi hieroglifákban szereplő oszlopszerű jelkép, amely kék lapis-lazuli kőből készült.
A régészek egy titokzatos kerámia kezet is találtak a földben – számol be a kutatásról az online magazin.
Heracleion évszázadokig volt Egyiptom legnagyobb kikötője a Földközi-tengeren. Goddio, aki eredetileg 2000-ben fedezte fel Heracleion-t, értékesnek gondolja az új leleteket . Szerinte Heracleiont időszámítás előtt a 8. század körül alapították, és Egyiptom kötelező belépési pontja lett a görögországi hajók számára. Azonban Heracleion ‘különböző természeti katasztrófákat’ élt át, valószínűleg földrengéseket és szökőárakat, mielőtt teljesen a Földközi-tenger mélységébe süllyedt. A kikötőváros romjai a tenger alatt találhatók, körülbelül 7 kilométerre egyiptomi parttól.
A legutóbbi ásatás, amelyet idén júliusban végeztek, a Heracleion déli csatornáját fedte le, ahol egy nagy Amun istennek szentelt templom maradványait találták. A templom kőtömbjei az i.e. 2. század közepére datált, – körülbelül 1000 évvel azelőtt, mielőtt az egész város elmerült volna. A templom helyszínén találtak ezüst rituális eszközöket, arany ékszereket és törékeny alabástrom tartályokat, valószínűleg parfümök számára.
A KÉT RITUÁLIS TÁL, AMELYEKET AZ ISTENEKNEK BEMUTATOTT ÁLDOZATOKNAK KÉSZÍTETTEK, EZÜSTBŐL KÉSZÜLTEK, AMIKET AZ ÓKORI EGYIPTOMBAN RENDKÍVÜL ÉRTÉKESNEK TARTOTTAK.
Egy gyönyörű Djed pedig az féldrágakövekből készült, melyet hosszú ideje intenzív kék színe miatt hatalmas felfedezésnek számít. Az ásatássok tovább zajlanak, mi pedig érdekfeszítve várjuk az újabb leleteket.
Írta a Magyar Hírlap