– Hogy is hívják ezt az izét? – tette fel a kérdést a kp.ru munkatársa, miközben a gyakorlótéren az egyik robotkezelő egy kutyát kerget a nevenincs szerkezettel. – Még nem találtuk ki – felelte Ghost, s ettől kezdve következetesen „platformként” hivatkozik a találmányra, amivel sikerült felkeltenie a védelmi minisztérium érdeklődését.
A cikk szerint a robotot a katonák is kipróbálták, és a tapasztalataik alapján folytatódik a fejlesztése. A szerkezet tulajdonképpen egy 4×4 kerékmeghajtású alváz; legfeljebb 300 kilogrammal terhelhető, csendes, és a hőkamerák számára 10 méteren kívül láthatatlan.
Szinte bármit fel lehet szerelni rá: géppuskát, gránátvetőt, aknákat. De építettek belőle aknamentesítő, lőszerszállító és jelzavaróval ellátott változatot is. „Minden robotot egy adott feladatra építünk. (…) A rádióvezérlésű aknákkal felszerelt egységek a legkeresettebbek. Fel lehet szerelni gyalogság elleni aknákkal, de rengeteg lehetőség van. Könnyen behajthat egy erődítménybe, árokba, páncélozott járművek alja alá, és hatástalaníthatja őket” – magyarázta Ghost.
A „platformból” van nagyobb, hatkerekes, valamint olyan is, amely képes lépcsőt „mászni”. A legjobban viszont a több méretben készülő 4×4-es vált be. „A terep szinte mindig durva: napraforgómező, erdősáv, kátyúk… A konstrukció lapos aljú, így úszik a mocsárban is” – hangzott el a riportban.
Ghost elmondása szerint a robot „lövészkatonaként” is bevethető. „Türelmes”, az erős akkumulátorának köszönhetően hetekig „lesben állhat” valahol. Nem stresszel, a tűzvezérlését a biztonságos távolban ücsörgő kezelő látja el, így pontosabb, költséghatékonyabb lehet az embereknél. Ráadásul programozott visszarúgásgátlóval és önmegsemmisítővel van ellátva. „Természetesen a mi eszközünk nem helyettesíthet egy harcost, de biztonságban tarthatja” – tette hozzá.
Adódik a kérdés, hogy az ellenség nem zavarhatja-e vagy térítheti-e el úgy, mint a drónokat.
„Egy földi jelet nehezebb elfogni. Különleges, nagy teljesítményű felszerelés szükséges hozzá. És igyekszünk nem a jól ismert frekvenciákon dolgozni” – érkezett a felelet, majd Ghost rámutatott a háborúban tömegesen bevetett, kereskedelmi forgalomban kapható UAV-ok egyik alapvető problémájára:
„Miért nem repül az FPV-drón a célba, és miért akadozik a kapcsolat? Mert a sémája elérhető a neten. Az Ali-Expressen vehetük alkatrészeket, összeszerelhetjük, de ugyanezen az Ali-Expressen, csak a következő fülön, lehet hozzá jelzavarót is vásárolni. A mi eszközünk koncepciója más. Nem kész rajzok és elcsépelt sémák alapján dolgozunk.
Ghost robotjai ettől függetlenül meglehetősen olcsóak. Feladattól, felszereltségtől függően 70 000 és 350 000 rubel, vagyis 280 ezer és 1,4 millió forint között van az áruk.
Írta a Magyar Hírlap