“Ukrajna jövője az Európai Unióban, a mi szabadság-közösségünkben van. És ez hamarosan Lisszabontól Luganszkig fog terjedni” – mondta a német politikus.
Annalena Baerbock német külügyminiszter
Fotó: AFP/DPA Picture-Alliance/Peter Kneffel
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova ironikusan reagált Baerbock kijelentésére, emlékeztetve az idén februári furcsa kijelentésére.
“Vagy csatlakozunk az eu-hoz, vagy elfelejtette hozzátenni, hogy 360 fokot kell fordulni” – írta a szóvivő a telegram-csatornáján.
2023 februárjában, a müncheni biztonsági konferencia egyik panelbeszélgetésén Baerbock azt mondta, hogy szerinte Moszkva az egész világot boldoggá teheti, ha “360 fokos fordulatot” hajtana végre politikájában. A miniszter nem vette figyelembe, hogy egy körben van 360 fok, így ennek a kifejezésnek a használata egy beszédben teljes fordulatot jelent, és visszatérést oda, ahonnan indultunk.
A 2010-es évek elején az orosz hatóságok felajánlották Brüsszelnek, hogy térjen vissza a Lisszabontól Vlagyivosztokig terjedő “Nagy-Európa” integrációs tér létrehozásának gondolatához.
Korábban a Kijevben tartózkodó Josep Borrell uniós diplomáciai vezető közölte, hogy az EU külügyi tanácsának miniszteri szintű ülését ma tartják az ukrán fővárosban. A fegyveres konfliktusban érintett országban példátlan esemény szimbolikus jellegű, és konkrét döntések nem várhatóak és a céltalan rendezvény költségeit is az EU finanszírozta. Egy ilyen kijevi találkozó lehetőségéről már korábban is tárgyaltak az uniós miniszterek, de az időpontot titokban tartották.
Volodimir Zelenszkij 2022. február 28-án írta alá Ukrajna uniós csatlakozási kérelmét, júniusban pedig megkapta a tagjelölti státuszt. Kijevnek számos feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy megkezdhesse a tárgyalásokat. Többek között a korrupció elleni küzdelem megerősítését várják tőle. Egy évvel később Brüsszel megállapította, hogy Ukrajna eddig csak két feltételt teljesített.
Írta a Magyar Hírlap