Budapest VII. kerületében, a DK-s Niedermüller Péter által irányított kerületben az Élhető Erzsébetváros Egyesület a közterület-használatáról szóló rendelet módosításáról nyújtott be előterjesztést a szeptemberi testületi ülésen. A javaslat a hibás önkormányzati rendeletet kívánta orvosolni, mert bár a parkolóhelyekre nem adható teraszengedély, a behajtani tilos táblával érintett utcák várakozni tilos részein egy kiskapu kihasználásával erre mégis módot találtak az élelmes vendéglátóhelyek, ez pedig különösen a hírhedt bulinegyedben, a súlyos zaj-, és környezeti szennyezést elszenvedő lakosságnak komoly fenyegetés.
Garai Dóra, az Élhető Erzsébetváros Egyesület önkormányzati képviselője a rendeletet oly módon akarta módosítani, hogy a kiskaput az önkormányzat bezárja, és a továbbiakban nyíló vendéglátó teraszoknak az érintett társasházak hozzájárulását is meg kelljen szerezniük a vendéglátó teraszok létesítéséhez.
A civilek által kezdeményezett rendeletmódosítás annak apropóján született, hogy állítólag már megállapodás született a baloldali kerületvezetés és egyes vállalkozók között az ominózus teraszok kilobbizása ügyében, többek között például a Dob utcai Stifler romkocsma esetében. Ez végig a színfalak mögött, és a lakosság akaratával teljes mértékben ellentétesen zajlott. A róka fogta csuka helyzetet Niedermüllerék – akiknek Garai Dóra javaslata érezhetően nem nyerte el a tetszését – úgy próbálták áthidalni, hogy mindkét javaslatát levették a napirendről még az ülés megkezdése előtt.
A történet azonban itt még nem ért végét, mivel az Élhető Erzsébetváros önkormányzati képviselője jelezte, hogy a rendelettel összefüggésben a nyílt ülésen megjelent lakosságból valaki jelezte neki, hogy szeretné véleményét elmondani a képviselő testületnek, melyre számtalan példa volt már korábbi ülések alkalmával. Novák Gergely VII. kerületi lakos kért szót, ám ezt Niedermüller Péter DK-s polgármester nem adta meg a számára.
Hosszas ügyrendi vita következett, ahol a Fidesz egyik képviselője emlékeztette a polgármestert, hogy a testület működési szabályzata alapján a szó megadásáról a testületnek szavaznia kell, megtagadásáról a polgármester nem dönthet egyszemélyben, önhatalmúlag, ezt pedig a törvényességi felügyeletet gyakorló aljegyző is megerősítette.
Niedermüller polgármester demokratikus iránymutatása a nem szavazatra irányult – mindez abból tudható, hogy elfelejtette kikapcsolni a mikrofonját – , ám végül a többség mégis megszavazta, hogy a lakosság képviselője két percben kifejthesse mondanivalóját.
„Lehet itt még bohóckodni a vendéglátóhelyek éjszakai nyitva tartását szabályozó kritériumrendelettel, de ameddig az éjszakai nyitva tartást megengedik, itt lényeges változás nem lesz” – szögezte le Novák Gergely a lakosság képviseletében. Felidézte, hogy a Kultúra utcájában, az ikonikus Kazinczy utcában a lakók az elmúlt nyarat is végigszenvedték a dübörgő zenétől. Ha tíz éjszakai bár nem működik, akkor egy sem, folyamatosan nyílnak a sztriptíz-bárok, a közbiztonság romokban hever, és a kerületi rendőrkapitány is világossá tette, hogy a helyzetet csak az éjféli záróra tudja orvosolni, már a rendőrség is tehetetlen.
Garai Dóra egyébként a testületi ülésen egy falra szerelt táblán a nyolcadik strigulát húzta be azon a grafikonon, amely azt hivatott bemutatni, hányadjára vetette le a „demokratikus” polgármester, illetve elvbarátai az előterjesztéseit az éjféli záróráról, amelyekről gyávák szavazni. A szeptemberi testületi ülésen az egyik előterjesztés a várakozni tilos helyen létesíteni szándékozott vendéglátó teraszok megakadályozását, másik pedig a zárórát célozta volna – mondta a képviselő lapunknak a testületi ülést követően.
Niedermüllerék legfőbb választási ígérete az éjféli záróra volt a választási kampányban. A DK-s polgármester a kis galériák számának növelése mellett kardoskodott a Kultúra utcájában, a Kazinczy utcában, amely nyolcszázmillió forintos uniós pénzből újult meg 2010 előtt.
Írta a Magyar Hírlap