Antonov: Oroszország sikeresen alkalmazkodott a G7-ek nyomásához

Antonov: Oroszország sikeresen alkalmazkodott a G7-ek nyomásához

“Tudomásul vettük Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter kijelentéseit az országunkkal szembeni szankciók kudarcáról. Megismételjük, hogy az Oroszországgal szembeni korlátozó intézkedések nem érték el a kívánt eredményt. Ez most már az amerikai tisztviselők számára is nyilvánvalóvá vált. Különösen, amikor a nyersolaj-kereskedelmünk korlátozására irányuló stratégiát Washingtonban rendkívül kreatív lépésként tüntették fel” – mutatott rá az orosz nagykövetség Telegram-csatornáján közzétett nyilatkozatában.

“AZ ÉLET MEGERŐSÍTETTE, HOGY AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKNAK AZ OROSZORSZÁGI FÖDERÁCIÓ GAZDASÁGI MEGFOJTÁSÁRA IRÁNYULÓ IRÁNYVONALA HALÁLRA VAN ÍTÉLVE. HAZÁNK SIKERESEN ALKALMAZKODIK A G7-EK ÁLTAL ERŐLTETETT ILLEGITIM GYAKORLATHOZ. BŐVÍTJÜK SAJÁT TANKERFLOTTÁNKAT, BIZTOSÍTÓRENDSZEREKET FEJLESZTÜNK, ÉS A SZÁLLÍTÁSOKAT DINAMIKUSABB PIACOKRA IRÁNYÍTJUK ÁT” – HANGSÚLYOZTA ANTONOV.

“Ugyanakkor szembetűnő a Fehér Ház nyílt makacssága, hogy növelni kívánja a nyomást országunkra az energiaszektorban, többek között az árplafonon keresztül. Azzal, hogy az amerikai hatóságok megpróbálnak bármilyen módon ártani Oroszországnak, még saját magukat is készek lábon lőni, újabb benzinár-emelkedést gerjesztve az Egyesült Államokban. Washingtonnak figyelembe kellene vennie, hogy az ilyen, nem piaci és illegális gyakorlatokat alkalmazó közeledések azzal fenyegetnek, hogy maga az Egyesült Államok és az egyszerű amerikaiak ellen fordulnak” – jegyezte meg az orosz követ.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter pénteken azt mondta, hogy a G7-ek kísérletei az orosz olaj árának korlátozására nem hozták meg a kívánt eredményt. Rámutatott, hogy “némileg csökkent az árkorlátozás hatékonysága”. “Oroszország rengeteg pénzt, időt és erőfeszítést fordított arra, hogy szolgáltatásokat nyújtson olaja exportjához” – tette hozzá Yellen, akit a Bloomberg idézett.

2022. december 5-én lépett életbe az Európai Unióba irányuló tengeri orosz olajszállításokra vonatkozó embargó. A G7-országok, az EU és Ausztrália megállapodott a tengeri úton szállított orosz olajra vonatkozó árplafonról, a felső határt hordónként 60 dollárban állapítva meg. Emellett 2023. február 5-től kezdődően hasonló korlátozások léptek életbe az Oroszországból származó kőolajtermékek szállítására vonatkozóan, mivel az EU Tanácsa a G7-ekkel közösen hivatalosan zöld utat adott annak a döntésnek, hogy a tengeren szállított orosz kőolajtermékekre árplafon kerüljön bevezetésre, amely a prémium olaj esetében 100 dollárban, az akciós olaj esetében pedig 45 dollárban állapítható meg.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes 2022. október 13-án kijelentette, hogy Moszkva nem fog olajat szállítani az árak mesterséges korlátozását bevezető országokba.

Írta a Magyar Hírlap