Ezért nem küldött Berlin nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnába

Ezért nem küldött Berlin nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnába

Kijev hónapok óta próbálja elérni a német kormánynál, hogy adjon át neki nagy hatótávolságú Taurus-rakétákat, ám Berlin eddig ellenált. Most kiderült, a félelem oka nem kis részben az, hogy a rakéták működtetéséhez technikai személyzetet is kellene küldeni, ami olyan vörös vonalat jelent, amelyet a Scholz-kormány nem szívesen lépne át – közölte a hirado.hu.

A portál a Wall Street Journalt idézi, amely most arról ír, német tisztviselők informális módon kijelentették, a hárompárti koalíció ugyan már zöld utat adott a rakéták átadására, de a kancellár közbelépett, és leállította a folyamatot. Olaf Scholz döntésének a hátterében az a félelem állhat, hogy amennyiben elküldik a Taurus rakétákat, azokhoz német személyzetet is biztosítaniuk kell a működtetés és a szervizelés speciális volta miatt. Ehhez egyrészt a Bundestag jóváhagyására van szükség, másrészt pedig tovább élezi a helyzetet az orosz vezetéssel.

A tisztviselők elmondták azt is, amennyiben az Egyesült Államok elküldi a szintén sokat emlegetett ATACMS rakétarendszereket, az alapvetően változtathat a német állásponton. Erre minden esély megvan, hiszen a közelmúltban bizalmas információkra hivatkozva több médium is utalt arra, hogy Ukrajna nemsokára megkaphatja a hőn áhított rakétákat.

Németország jelenleg mintegy 600 Taurus rakétával rendelkezik, azt viszont nem tudni, hogy ebből mennyit juttatna el Ukrajnába. Érdemes hozzátenni, a minap Annalena Baerbock német külügyminiszter tett egy utalást arra, hogy először meg kell győződni arról, hogy a rakéták működőképesek-e egyáltalán. 

Írta a Magyar Hírlap