Egy tanulmány bizonyítékot talált arra, hogy a vírus túlélheti a vírusellenes gyógyszerrel történt kezelést, ami mutálódott változatokhoz vezet, ezek pedig terjedni is tudnak.
A szájon át szedhető vírusellenes gyógyszereket úgy tervezték, hogy megsemmisítse a coronavírus különböző mutációit, azonban a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a vírus néha túlélheti a kezelést, ami tovább mutálódott változatokhoz vezet, ezek pedig időnként más emberekre is átterjednek.
Nincs bizonyíték arra, hogy a vírusellenes tabletták a Covid veszélyesebb változatait hozták volna létre, de a tudósok szerint a mutációk növelték a vírus genetikai sokféleségét, és nagyobb lehetőséget biztosítottak a jövőbeli evolúcióhoz.
„Az embereknek vannak aggályaik a vírusellenes tablettákkal kapcsolatban, és ez a felfedezés bizonyos értelemben konkrétabbá teszi ezeket” – mondta Dr. Theo Sanderson, a tanulmány vezető szerzője, a londoni Francis Crick Intézet posztdoktori kutatója. „Tudjuk, hogy ezek a vírusok jelentős számú mutációt követően is életben maradhatnak, és bizonyos esetekben még mindig átvihetők lehetnek.”
A The Guardian által idézett kutatók szerint az eredmények fontosak a szájon át szedhető, beta-D-N4-hydroxycytidine (NHC) hatóanyagot tartalmazó, hasonló módon működő, fejlesztés alatt álló gyógyszerek kockázatainak és előnyeinek folyamatos értékelése szempontjából.
A Nature című folyóiratban megjelent írásukban a tudósok számos olyan bizonyítékot ismertetnek, amelyek arra utalnak, hogy az ilyen tabletták szedése esetén a Covid-vírus erősen mutálódott, de életképes formáit hozhatja létre. Az első jel akkor bukkant fel, amikor a kutatók átfésülték a több mint 15 millió Covid-genomot tartalmazó globális adatbázisokat. A tudósok az ilyen hatóanyagú tabletták bevezetése után, 2022-ből származó vírusokban találtak jellegzetes mutációkat. Amikor a gyógyszer mutálja a vírus RNS-ét, a genetikai kód bizonyos régióiban növeli a specifikus mutációk arányát.
Amellett, hogy a tudósok a betegektől kapott Covid-vírusokban is felfedezték a jellegzetes mutációkat, azt találták, hogy ezek gyakoribbak voltak azokban az országokban, ahol a legtöbb ilyen tablettát használták, például az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Japánban. További elemzések azt találták, hogy a jellegzetes mutációk gyakoribbak voltak az idősebb betegektől vett Covid-vírusokban, akiket nagyobb valószínűséggel kezeltek a gyógyszerrel.
Utolsó bizonyítékként a tudósok kiválasztottak néhány olyan angliai vírusmintát, amelyeken az ilyen tabletták okozta jellegzetes mutációi voltak, és megkérdezték az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségét, hogy mely betegeket kezelték a gyógyszerrel. Sanderson elmondta: „Ez a szám sokkal magasabb volt, mint amire véletlenül számítanánk, ami ismét arra utal, hogy ez a tablettáknak köszönhető”.
A mutációk következményei azonban még mindig nem tisztázottak – tette hozzá. „A szignatúra nagyon világos, de nincsenek széles körben keringő változatok, amelyek rendelkeznek a szignatúrával. Jelenleg nincs semmi olyan, ami nagyon széles körben terjedne.” A vírus legtöbb mutációja várhatóan inkább gyengíti, mintsem veszélyesebbé teszi a vírust.
Az egyik kérdés, amelyet a tudósok szívesen vizsgálnának, az, hogy a gyógyszer okozta mutációk megmagyarázzák-e az Oxfordi Egyetem Panoramic kísérletében, amely a Covid vírusellenes szerek hatékonyságát vizsgálja, tapasztalt szokatlan eredményt. Míg a fenti hatóanyaggal készült tabletta az első héten csökkentette a vírus szintjét, két hét múlva a szintek ismét emelkedni látszottak. Ez akkor fordulhat elő, ha a gyógyszer leviszi a vírust, de olyan mutáns változatokat hoz létre, amelyek jobban elkerülik a betegek immunvédelmét.
A Panoramic vizsgálat megállapította, hogy a tabletta nem csökkentette a kórházi kezelés vagy a halálozás kockázatát a beoltott, magas kockázatú betegek körében, akik az Omicron-variánssal fertőződtek, de felgyorsította a gyógyulási időt.
Chris Butler professzor, a vizsgálat egyik társ-vizsgálatvezetője szerint „nagyon hasznos lehet a gyógyulás felgyorsításában a kulcsfontosságú dolgozók körében, például az egészségügyre nehezedő nagy nyomás idején. A gyógyszer bizonyos körülmények között nagyon hasznos lehet, de semmiképpen sem szabad „mindent kezelő” megközelítésként alkalmazni”.
Stephen Griffin, a Leedsi Egyetem rákvirológia professzora, aki nem vett részt a vizsgálatban vagy a kísérletben, elmondta: „Ez azt jelenti, hogy abba kellene hagynunk az ilyen tabletták használatát? Ha ezt az új bizonyítékot a Panoramic vizsgálatból származó bizonyítékokkal együtt vesszük figyelembe, akkor el kellene gondolkodnunk azon, hogy az ilyen tablettákat önmagában kell-e használni – de nem kellene elvetni a használatukat, hiszen még mindig értékes lehet, ha gyógyszer-kombinációkban használjuk.”
HVG