Tech: Történelmi sikert hajtott végre a NASA: visszatért a Földre a kapszula, benne egy aszteroida mintáival

Tech: Történelmi sikert hajtott végre a NASA: visszatért a Földre a kapszula, benne egy aszteroida mintáival

A Bennu aszteroidából még 2020-ban vett mintát az OSIRIS-REx, azóta a Föld felé tartott, hogy ledobja a rakományt. A küldetés magyar idő szerint vasárnap délután zárult le a sikeres visszatéréssel.

Hét év és sok százmillió megtett kilométer után visszatért a Földre az OSIRIS-REx nevű űrszonda kapszulája, aminek rendkívül értékes rakomány van a belsejében. A NASA űreszköze még 2018-ban vett mintát a Bennu nevű aszteroidából, így a történelemben először sikerült anyagot eljuttatni a Földre egy ilyen égitestről.

A kapszula Utah államban ért földet, magyar idő szerint pár perccel délután öt előtt.

[embedded content]

Az érkező minták azért is rendkívül fontosak, mert a Bennu egy Földre potenciálisan veszélyes aszteroida. A Napot átlagosan 1,2 év alatt kerüli meg, de úgy, hogy közben kétszer is metszi a Föld Nap körüli pályáját. Ahogy azt korábban is írtuk, ez önmagában még nem jelent veszélyt, ám a számítások szerint 2182. szeptember 24-én 1:2700-hoz lesz az esélye annak, hogy becsapódik a Földbe.

A nagyjából 300 méter átmérőjű aszteroida jókora krátert hagyna maga után, 900 km-es körzetben pedig mindent elpusztítana, de az életet nem oltaná ki a bolygón. Emiatt a NASA úgy döntött: megpróbálja eltéríteni a pályájáról a Bennut.

A másik ok, amiért a tudósok nagyon kíváncsiak a mintákra az, hogy az aszteroida új információkat árulhat el a Naprendszer keletkezéséről.

A mintát még 2020 októberében gyűjtötte be a NASA a Bennuról, és tett egy igen meglepő felfedezést: az égitest felszíne egyáltalán nem olyan, mint amilyenre korábban számítottak.

Az OSIRIS-REx több felvételt is elküldött a Földre az égitestről, amiről az is kiderült, hogy víz van a felszínén.

A most visszatért mintákat a következő időszakban fogják vizsgálni a tudósok, azt viszont nem tudni, mikor születhetnek meg az első eredmények.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG