„Megvédjük a lengyel gazdákat, és biztosíthatom önöket, hogy amíg a Jog és Igazságosság párt van hatalmon, ez következetes lesz. A támadások ellenére a lengyel gazdák érdekeit tartjuk szem előtt” – mondta Mariusz Blaszczak csütörtökön a Polskie rádiónak adott interjúban.
AZ UKRÁN OLIGARCHÁKNAK AZ AZ ELKÉPZELÉSÜK, HOGY A GABONÁT AZOKON A PIACOKON ADJÁK EL, AHOL EL KELLENE ADNIUK, ÉS NE A LENGYEL PIACON, MERT EZ ÁRT LENGYELORSZÁGNAK – TETTE HOZZÁ.
A miniszter hangsúlyozta, hogy annak ellenére, hogy Varsó nemrég meghosszabbította az ukrán gabonára vonatkozó embargót, a Lengyelországon keresztül történő tranzitszállítás továbbra is engedélyezett.
Blaszczak megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy az Európai Bizottság a múlt héten úgy döntött, nem hosszabbítja meg az ukrán gabona EU-ba történő behozatalára vonatkozó korlátozásokat, ami arra késztette Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát, hogy egyoldalúan tilalmat vezessenek be a kijevi mezőgazdasági termékekre.
A három ország kitartott amellett, hogy nem engedik meg az ukrán gabona értékesítését országaikban, azzal magyarázva, hogy az olcsó ukrán termékek beáramlása ártana a gazdáiknak, és destabilizálná a mezőgazdasági piacot.
Kijev válaszul törvénytelennek minősítette az egyoldalú embargókat, és keresetet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) Lengyelország, Szlovákia és Magyarország ellen, miközben azzal fenyegetőzött, hogy maga is tilalmat rendel el a Lengyelországból származó gyümölcs- és zöldségimportra. Volodiir Zelenszkij ukrán elnök azzal érvelt, hogy „fontos [annak biztosítása], hogy az európai egység kétoldalú szinten is működjön; hogy a szomszédok támogassák Ukrajnát”.
A vita nyomán Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy Lengyelország nem szállít többé fegyvereket az ukrán hadseregnek, és helyette saját katonáinak modern fegyverekkel való felfegyverzésére összpontosít. Emellett további kereskedelmi tilalmakkal fenyegette meg Kijevet, tekintettel arra, hogy „az ukrán hatóságok nem értik, hogy Lengyelország mezőgazdasága milyen mértékben destabilizálódott”.
Írta a Magyar Hírlap