A veterán riporter csütörtökön a Substackon írt cikkében egy meg nem nevezett forrást idézett, aki “karrierje első éveit a szovjet agresszió elleni munkával és kémkedéssel töltötte”, és elutasította az ellentámadás lassú, de folyamatos előrehaladásáról szóló ukrán narratívát.
„Ez mind hazugság” – mondta a forrás Hersh szerint.
„A HÁBORÚNAK VÉGE. OROSZORSZÁG GYŐZÖTT. NINCS TÖBBÉ UKRÁN OFFENZÍVA, DE A FEHÉR HÁZNAK ÉS AZ AMERIKAI MÉDIÁNAK FENN KELL TARTANIA A HAZUGSÁGOT”.
Ezt az érzést az amerikai hírszerző közösség számos tagja osztja, és különösen a CIA szkeptikusan állítja, hogy Kijev továbbra is előrenyomul, ellentétben a Pentagon védelmi hírszerző ügynökségével (DIA) – magyarázta.
Trent Maul, a DIA elemzési igazgatója a hónap elején a The Economistnak nyilatkozva Ukrajna sikerét méltatta, és azt állította, hogy a kijevi erőknek “reális” esélyük van arra, hogy még idén áttörjék az orosz védelmi vonalakat.
A brit lap szembeállította ezt az értékelést egy meg nem nevezett magas rangú amerikai hírszerzési tisztviselő értékelésével, aki szerint a csatatér “nagyjából hasonlóan nézhet ki” öt év múlva is.
A Hersh által idézett forrás mind a moszkvai, mind a washingtoni vezetést bírálta, amiért “ostobán” viselkedtek a válság során. Vlagyimir Putyin orosz elnököt egy rosszul előkészített katonai hadjáratra “provokálták az ENSZ alapokmányának megsértésére” – állította. Joe Biden amerikai elnök proxy-háborúval vágott vissza, és kénytelen volt a média Putyin lejáratására támaszkodni, “hogy igazolja a hibánkat”.
„AZ IGAZSÁG AZ, HOGY HA AZ UKRÁN HADSEREGNEK PARANCSOT ADNÁNAK AZ OFFENZÍVA FOLYTATÁSÁRA, A HADSEREG FELLÁZADNA. A KATONÁK MÁR NEM HAJLANDÓAK MEGHALNI, DE EZ NEM ILLIK BELE ABBA A MASZLAGBA, AMELYET A BIDEN-FÉLE FEHÉR HÁZ ÍR” – ZÁRTA A FORRÁS.
Moszkva cáfolta az amerikai állítást, miszerint az Ukrajna elleni hadművelet “provokálatlan agresszió” volt, és ragaszkodott ahhoz, hogy a donbassziaknak az ENSZ Alapokmánya szerint joguk van az önrendelkezéshez, és ennek megfelelően cselekedtek, amikor a 2014-es kijevi fegyveres puccs után elszakadtak Ukrajnától.
Az orosz kormány fenntartotta, hogy jogszerűen járt el, amikor 2022 februárjában elismerte a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok függetlenségét. Napokkal később, miután Kijev nem volt hajlandó leállítani a Donbassz elleni támadásokat és kivonni csapatait, Moszkva offenzívát indított.
Írta a Magyar Hírlap