Egy keddi sajtótájékoztatón Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának leköszönő elnöke egy kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy Ukrajna háborús erőfeszítéseit azért lehet fenntartani, mert az Egyesült Államok és szövetségesei gazdagok, rendelkeznek a megfelelő erőforrásokkal, hogy segítsék a háborúban álló országot, és a politikai vezetés eltökélt a támogatás mellett.
„Azt tesszük, amire utasítanak bennünket, és addig, ameddig csak kell − summázott Milley tábornok, aki a hónap végén vonul nyugállományba. – Szlava Ukraini [Dicsőség Ukrajnának]!” − zárta szavait a katonai vezető.
Objektum doboz
Az Egyesült Államok eddig mintegy 113 milliárd dollárt öntött az ukrajnai háborúba, ami állampolgáronként nagyjából kilencszáz dollárt jelent.
Összehasonlításképp: az augusztusi maui tragédia túlélői hétszáz dollár egyszeri segélyt kaptak – háztartásonként. A szinte teljesen elpusztult Lahaina város újjáépítésének öt és fél milliárd dollárosra becsült költségéből mindössze 95 milliót tervez fedezni a Biden-adminisztráció.
Ukrajnával szemben azonban nem apad az amerikai elnök nagylelkűsége: most épp egy 24 milliárd dolláros segélycsomagot próbál megszavaztatni a kongresszussal.
Az amerikai átlagpolgárok azonban nem feltétlenül értenek egyet Biden elnök elképzeléseivel. Egy, a CNN által nemrég közzétett közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 55 százaléka szerint nem szabadna további segélyeket küldeni a háborúban álló országnak.
Csütörtökön Washingtonba érkezik Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki politikai vezetőkkel és törvényhozókkal találkozik – valószínűleg épp azért, hogy további adományokat csikarjon ki a háborúban álló ország számára. Legutóbbi washingtoni látogatásakor, tavaly decemberben, Zelenszkijt hősként üdvözölték, a kongresszusban is felszólalt.
Írta a Magyar Hírlap