Tech: Ez már lassan járvány: drámaian megugrott a torokrákos emberek száma, a túl sok orális szex tehet róla

Tech: Ez már lassan járvány: drámaian megugrott a torokrákos emberek száma, a túl sok orális szex tehet róla

Érdemes lenne nemcsak a fiatal lányokat, a fiúkat is beoltani a HPV-fertőzés ellen. Ezt vetik fel szakértők, miután a nyugati országokban szignifikánsan több és több a torokrákos eset.

Az elmúlt két évtizedben olyan mértékben nőtt meg a torokrákos megbetegedések száma a nyugati országokban, hogy a kutatók szerint lassan járványként lehetne gondolni a betegségre. Az esetszám növekedése leginkább annak tudható be, hogy egy bizonyos daganattípus, az úgynevezett oropharyngealis daganat előfordulási aránya meredeken emelkedett. Ez a típusú tumor a manduláknál és a torok hátsó részében növekszik.

Hisham Mehanna, a Birminghami Egyetem tudósa szerint a megbetegedésekről leginkább a humán papillomavírus tehet, ami egyúttal a méhnyakrák kialakulásában is főszerepet játszik. A szakember szerint az említett torokrák esetében az egyik legfőbb kockázati tényezőt a szexuális partnerek magas száma jelenti, a HPV ugyanis orális szex útján is könnyen terjed.

A tudós a The Conversationön megjelent cikkében azt írja, azoknál, akinek életük során hat, vagy annál több (orális) szexuális partnerük van, 8,5-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki a tumor, mint azoknál, akiknél ez nem része a repertoárnak.

A Birminghami Egyetem helyi adatokra alapozó felmérése szerint az orális szex a szexuális együttlétek igen népszerű formája. A vizsgálat során a nagyjából ezer, mandulaműtéten átesett megkérdezett beteg mintegy 80 százaléka válaszolta azt, hogy élete során volt már orális szexben része.

A feltételezések szerint a HPV vírussal az emberek többségének szervezete képes elbánni, ám vannak olyanok, akinek az immunrendszere nem tud mit kezdeni a kórokozóval. Emiatt folyamatosan tud szaporodni a szervezetben, majd egy ponton rákos megbetegedést okozhat.

Emiatt több országban is beoltják már a fiatalokat a HPV ellen, Mehanna szerint pedig egyre több a közvetett bizonyíték arra vonatkozóan, hogy ez a torokráktól is megvédheti az embert. Azokban az országokban, ahol magas – legalább 85 százalék – a nők átoltottsága, a férfiakat is megvédi a nyájimmunitás. Ettől függetlenül – véli a szakértő – a fiatal fiúkat is érdemes lenne beoltani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG