Mit gondol a Fidesz-pártközpont a Mi Hazánkról? Hogyan működnek a „nemfideszes” Facebook-oldalak? Tényleg segít-e a Fidesz az ellenzéknek kamualáírásokat gyűjteni? A XVIII. kerületi „Kutyapárt”-ügyben kiválogattuk azokat a legfontosabb mondatokat, amelyek a konkrét lefizetési ügyön is túlmutatnak.
A Válasz közölte a beszélgetés részleteit a két fél között, ebből elég jól kiderül pár fontos dolog a Fidesz kerületi, önkormányzati működési logikájából is. Nem feltétlenül újdonság minden, szóbeszédek, tényfeltáró cikkek következtetései alapján nagyjából lehet ezeket tudni, vagy legalábbis sejteni, de mivel most egy fideszes polgármesterjelölt konkrétan beszél ezekről, érdemes sorbavenni őket.
1. Helyi vállalkozók
„Egyik oldalról nekünk el kell kezdeni kalapozni vállalkozóktól. Azt mondják, hogy ha te polgármester akarsz lenni, akkor neked már kell ismerned annyi vállalkozót, aki látja benned a lehetőséget, hogy ad neked támogatást” – mondja Lévai István Zoltán a Válasz cikke szerint.
Az nagyjából nyílt titok, hogy vállalkozók beszállnak politikai szereplők mögé, aztán a választások után megrendelések formájában visszakapják a „kölcsönt”. Az viszont mindenképpen érdekes, hogy a Fidesz pártközpontja kifejezetten elvárja, hogy a helyi erős embereknek legyenek vállalkozó ismerősei, és a kampányköltségekbe is belekalkulálja az ilyen szürke pénzeket. Lévai egyébként konkrét vállalkozót is említ, de a Válasz nem teszi beazonosíthatóvá őt. „Úgy hívják, hogy (…). Ő a (…)-nak az egyik tulajdonosa, a Havannán az övé az egyik (…). Van millió vállalkozása, mindene, gazdag ember, nekem fog segíteni a kampányban. Ha én arra kérem meg, hogy téged támogasson…”
2. Mi Hazánk
„Erről (hogy a Mi Hazánk a Fidesztől visz-e el szavazatokat) megoszlanak a kutatások. Én mindig azt gondolom, hogy igen… Most nálunk a központban azt mondják, hogy jobb a Mi Hazánk, ha van, mint ha nincs. Nem tudom eldönteni. Ilyen alapon én nyertem volna, ha tavaly nem indul a Mi Hazánk…” – mondja Lévai.
A politikus szavai alapján a Fidesz felsővezetése jelenleg a Fidesznek hasznos pártként tekint a Mi Hazánkra. Ez annyiból mindenképpen fontos információ, hogy a Mi Hazánk parlamentbe kerülése után a magyar politika nagy kérdőjele volt, hogy az újabb és újabb szélsőjobboldali témákat bedobó, sokak szerint a Fidesz által „szondapártként” használt politikai tömörülés ellenséges viszonyban lesz-e a Fidesszel, vagy egyfajta meg nem támadási szerződés lesz kettejük között. Most úgy tűnik, ez utóbbiről lehet szó, ami persze azonnal megváltozhat, ha a mérések alapján a Fidesznek az lenne a jobb politikailag.
3. A „nemfideszes” Facebook-oldalak titkai
A Fidesz eszköztárában régóta benne van, hogy hozzá formálisan nem köthető Facebook-oldalakat és influenszereket használ, elég csak a Megafonra gondolni, akiket a legteljesebben talán ebben a cikkünkben mutattunk be. Az is rendszeresen észrevehető a választások előtt, hogy létrejönnek fideszes-kormánypárti üzeneteket közvetítő oldalak-csoportok. Lévai most nyíltan beszél ezekről, és a módszerekről is, még azt is meg tudja mondani, hogy év végére hány lájkolója lesz az oldalnak. „Csináltunk egy oldalt. Nem fideszesként csináljuk, hanem… Az a neve, hogy Mizu18. Ez az oldal most már ott tart, hogy… (…) év végére ez ilyen 15 ezer körül lesz. Ide bármit föl tudtok rakni.” És hogyan érik el, hogy sok követője legyen az oldalnak? „Fizetett hirdetéssel. (…) Benne van már másfél-kétmillió. Heti egy szponzoráció. (…) Van egy csomó csoport még, azokba is tudtok jönni”, mondja Lévai. A Mizu18 Facebook-oldala egyébként sehol nem jelzi, hogy fideszes lenne, és a Mizu18.hu oldal domainregisztrációját is egy ismeretlen természetes személy csinálta.
4. A kamualáírás az ellenzéki jelölőlapokon fideszes történet (is)
Sokszor volt már balhé abból, hogy a választások előtt a jelölőíveken kamualáírások voltak. Volt, aki csodálkozott, hogy egy párt ívére rákerült a neve, máshol gyanúsan hasonló névsorok voltak ívek között, és előfordult az is, hogy egy halott adatai és aláírásai kerültek rá a papírokra. Általában kis „kamupártok” tudtak így elindulni a választásokon, ami a Fidesznek sem jött rosszul, mert még megosztottabb lett tőle az ellenzéki paletta. Most Lévai arról beszél, hogy az ilyen aláírásokban a Fidesz is tud segíteni. „Az összes többi logisztikai dologban simán tudok segíteni. Abban, hogy minden körzetben meglegyen az aláírás, úgy tudok segíteni, hogy nem ugyanazok írják alá, akik a Fidesznek aláírtak. Akkor nem tudják azt mondani, hogy… (…)” – a gondolatmenet végül nem fejeződik be, de így is érthető, amit Lévai állít.
5. Mekkora pénzek mozognak
Lévai mondataiból legalább nagyjából össze lehet rakni, mennyibe kerülnek bizonyos dolgok a kampányban / politikában. Nem csak fideszes, hanem ellenzéki oldalon is. Pár példa:
- Plakátok: „Én ezekre a habkarton plakátokra gondolok! Kunhalminak 3000 volt, nekem 2500. Valamennyit biztosítottak központilag, de pluszba kellett még venni. 2500 habkarton közel tízmillió forint. Amit fölraknak oszlopokra.”
- Facebook: „Benne van már másfél-kétmillió” – mondja a politikus a még épülő Facebook-oldalra. Még háromnegyed év hátra van a választásokig, el lehet képzelni, hogy ez a pénz végül mennyi lesz.
- Mennyit ér a Fidesznek, hogy elindul helyben egy ellenzéki szavazatokat megosztó párt? A cikkben elhangzik az ötmilliós ajánlat, vagy a havi félmilliós apanázs.
- Egy minipárt politizálásának költségei: „Megpróbáltam kiszámolni, mennyibe került nekem, hogy kutyapártosat játszottam. És nagyjából 4 millióba került nekem ’22-ben…”, mondja a megkörnyékezett kutyapártos. Mivel azonban éppen csőbe húzta Lévait, kérdés, hogy valós számot mondott-e.
HVG