Hatvankilenc évesen futotta le a félmaratont Reisch József

Hatvankilenc évesen futotta le a félmaratont Reisch József

Reisch József szeptember 10-én a WIZZ AIR Budapest Félmaratonon az M65-ös kategóriában győzött 1:34.07-es nettó idővel. Ezzel megdöntötte a 65 év feletti férfiak kategóriájában az eddigi, 16 évvel ezelőtt felállított csúcsot, így ő tartja az új nemzeti rekordot úgy, hogy a 10 km-es résztávot 46:24 alatt teljesítette.

A Tolna vármegyei Németkéren élő amatőr futónak semmilyen professzionális sportmúltja nincs. A győri főiskolán vasútgépész szakon végzett atléta fiatalkorában járt futóedzésekre, majd a nyolcvanas években a németkéri helyi focicsapatban játszott. A futást hobbiszinten megtartotta, jóllehet ötvenéves korában háziorvosa eltanácsolta ettől. Reisch 65 évesen, nyugdíjba vonulása után kezdett el ismét magától futni, majd versenyekre is járni, ahol korát meghazudtolóan jó eredményeket ér el. Egy évben átlagosan 35-40 versenyen indul, van olyan hétvége, amikor kettőn is. Aktív zarándokként előfordul, hogy hajnalban egy 10-15 km-es katolikus zarándoklaton vesz részt, délután pedig rajthoz áll. Korosztályában általában győztesen fut át a célvonalon, de kisebb versenyeken sokszor összetettben is a dobogóra állhat. Az elmúlt négy évben összesen mintegy 150 futóversenyen vett részt, amelyeken sok dobogós és első helyezést ért el. Ezeket edzésnaplójában nyilvántartja ugyan, de nem összesíti.

Reisch a szekszárdi Szenior Atlétikai Club versenyzője, de nincs se edzője, se szponzora, edzéseit maga állítja össze. Edzőtársa is csak ritkán akad Németkéren, hiszen a legtöbben – akár a 20-30 évvel fiatalabbak is – nem tudják tartani vele a tempót. Legtöbbször a németkéri Barát-erdőben fut 5 és 10 km közötti távokat, illetve 20-30 km-t kerékpározik.

Felszerelésre sem sokat fordít, új futócipőt 20 éve nem vett.

„Először nem hittem a cipők közötti különbségekben, de ma már látom, hogy igenis sokat jelent. Az edző- és versenycipőket Ozorán, a lomis piacon vásárolom, 3500 forintnál sosem adtam többet egy futócipőért, igaz, ma már vagy 20 pár sorakozik a szekrényben, köztük a diszkontláncok saját márkás cipői és a legnagyobb márkák egykori csúcstípusai isˮ – mondja.

Írta a Magyar Hírlap