„A Bartók Béla út kulturális és innovatív felvirágoztatásáról és egy emberibb környezet kialakításáról álmodtunk akkor, amikor még az üzlethelyiségek nagy részére a kiadó tábla volt kifüggesztve” – mondja Jáki Monika, az ELEVEN Őszt szervező és a Bartók Béla Boulevard üzleteit összefogó egyesület főtitkára, utcamenedzsere, alapító tagja. Az ELEVEN Ősz programsorozat éppen ezért idén is kiemelten foglalkozik a zöldítés gondolatával. Ráadásul a Főváros közösségi költségvetés-tervezése során 2023 szeptemberében szavazatunkkal támogathatjuk azt, hogy jelentős forrásból tovább zöldülhessen a Bartók Béla út, ezzel is közelebb hozva a területet az ott lakó közösséghez. „Remélem, hogy a helyi közösség erejével meg tudjuk valósítani az elképzeléseinket” – fogalmazott az egyesület főtitkára.
Amikor immáron több, mint tíz éve megalapították az Egyesületet, aligha gondolták, hogy sikerül ennyire megerősödniük, mára ugyanis meghatszorozták a tagok számát. Sőt, az utóbbi hónapokban rohamosan növekedett a taglétszám, az utóbbi fél évben ugyanis tíznél is több új tag csatlakozott az összefogáshoz, például a Hemingway Étterem, az ArtMasters kreatív műhely, a Pár Falat Boldogság Konyha, az Érzékelés és Felfedezés Műhely, a Pesti Pipi Bartók Béla úti üzlete, a Moto Pizza és Schneller János magánszemélyként a képzőművészeti fókuszt erősítve. Az Egyesületet színesíti immár az autizmussal élőket segítő Autistic Art Alapítvány, vagy a Feneketlen-tónál, hatalmas gesztenyefák árnyékában a találkozásoknak helyet adó Este11, valamint a Zemse ékszerbolt és az Íme Kult Tér / Kortárs Összművészeti Műhely, amelyeket pedig már a Budafoki úton találunk. Tehát nem csak a fő tengelyen található helyek csatlakoznak az Egyesülethez, hanem a környező utcák vállalkozásai is, akik úgy érzik, hogy a közösséghez tartozás, a lokális jelenlét fontos számukra. De az új tagok mellett sokszor a régiek is új lendületet hoznak: megújult külsővel várja az érdeklődőket például a Szpot a régi Moha helyén, vagy a Kréta bisztró a DiVino portáján.
„Speciális helyzetben vagyunk, az egyetlen budai tematikus utcaként a törzsközönségre építünk, nem pedig a turistákra. Nálunk soha nem az volt a kérdés, hogy kinél olcsóbb a korsó sör, nem ez volt az üzletfilozófia. A turisták itt nem a forgalom 90 százalékát teszik ki, ráadásul az elmúlt években átszoktak hozzánk a pestiek, mert az ottani hatalmas forgatagban már sokan nem tudtak megmaradni” – fogalmaz a főtitkár. „Mindennek köszönhető, hogy egyre több a kulturális megmozdulás és közös program a környéken, az Eleve Ősz előtt két héttel rendezik meg a Bartók Fesztet, majd azzal egy időben pedig a Mobilitási Hétnek, a Ménesi Kulturális Utcabálnak és a B32 Gyermekkönyvünnepnek is helyet ad a környék” – teszi hozzá Jáki Monika.
Az ELEVEN Ősz programjainak jelentős részét ismét pályázat útján választották ki a szervezők, melynek eredményeként számos zenei, színházi, gasztronómiai, családi programon vehetnek részt az érdeklődők, miközben workshopokon bontakoztathatják ki művészeti vénájukat, performanszok, kiállítások és köztéri installációk között találkozhatnak a képzőművészet erejével, valamint művészeti és helytörténeti sétákon ismerkedhetnek a Bartók Béla Boulevard-ral.
Az Egyesület egyik új tagja, az Este11 saját színpadot állít fel a Feneketlen tónál, ahol gyermekprogramok, akusztikus koncertek várják az érdeklődőket, de lesz itt jóga a szabadban, slam poetry és dj is. A Figaro Bűvészbolt jóvoltából nem lesz hiány a varázslatból sem a Bartókon, ahol a K.A.S. Galériában családi agyagozóworkshopot tartanak. A Kornél Kávézó a tavaly őszi PadTárshoz hasonlóan és annak tapasztalataival szeretne újra leültetni egymás mellé önismerettel, érzelmi neveléssel és mentális jóléttel foglalkozó szakembereket és civil érdeklődőket. Szirmok és szárnyak a városban címmel utcainstalláció épül a Bor és Kézműves előtt, az ArtMasters élményfestésén a kora őszi erdőt festhetjük meg, a BBB KultPontban megismerjük az ősszel gyűjthető, vagy a balkonon ékeskedő gyógynövényeket és a gyógyhatásukat. A Faur Zsófi Galériában Benyovszky-Szűcs Domonkos képzőművész az esztétizált, láthatatlan erőszak formáira és terjedésére hívja fel a figyelmet a művészet eszközeivel, a Verseitek Dallama címmel az irodalom, a lélek és a dallamok találkoznak az utca emblematikus kávézóiban. Az Ultramarinos Martínez étteremben spanyol gitárzene szól majd, a Feneketlen tónál nyugodt hangutazásra és befelé figyelésre várnak minket a Wave of Sound lüktető dallamaival, finom zongoraszó mellett, a Team Gusto Cubano salsa-latin showband pedig a Szent Gellért téren lép fel. Mindemellett a hagyományos 1 művész 1 porta projekt keretében számos művész alkotásaival találkozhatunk a köztereken, avagy a helyszínek kirakatában, így például szintén a Szent Gellért téren Újbudai Zeg-Zug címmel készül el Kele Juci legújabb interaktív közösségi installációja, mely a kedvenc városi értékére hívja fel a figyelmet. Az ELEVEN Őszre ismét megjelenik az Eleven Magazin, amely a környéket bemutató cikkeknek, a helyi művészekkel készített interjúknak ad helyet, illetve melynek melléklete az ELEVEN Ősz teljes programja is.
A fesztivál, avagy utcaünnep bepillantást enged a Bartók Béla Boulevard pörgős mindennapjaiba, azon városrész életébe, amely néhány évvel ezelőtt a brit Time Out magazinnak köszönhetően a világ hetedik legmenőbb városrészeként került be a köztudatba. A lap akkor ki is emelte: „érdemes a környékre az ELEVEN Ősz, a Bartók Béla Boulevard évek óta sikeresen megrendezett utcafesztiválja idején érkezni, hogy a bohém kávézókat, bárokat, művészeti galériákat ne is említsük.”
Részletek hamarosan az esemény a BBB FB oldalán!
Írta a Magyar Hírlap