Tech: Az életre utaló jelet találhatott a NASA egy idegen bolygón

Tech: Az életre utaló jelet találhatott a NASA egy idegen bolygón

A NASA a jövőben tovább vizsgálja a Földtől mintegy 120 fényévre lévő K2-18b exobolygót, mert felmerült, hogy a planétán dimetil-szulfid található. Ilyet a Földön csak az élő szervezetek termelnek.

Egy olyan exobolygóra bukkantak a NASA tudósai a Földtől mintegy 120 fényévre, amelynek felszínén óceán lehet, sőt egy olyan kémiai jelet is észleltek, ami arra utalhat: potenciálisan élet lehet a planétán – számolt be róla a The Guardian. A felfedezést a James Webb űrteleszkópnak köszönhetik a tudósok.

A K2-18b kódjellel ellátott bolygó az Oroszlán csillagképben található. Az égitestet azután találta meg a James Webb, hogy felhasználta a Hubble, valamint a Kepler űrtávcsövek korábban regisztrált adatait. A számítások szerint a planéta a Földnél kilencszer nehezebb, és úgy vélik, egy hycean exobolygóról van szó. Ez egy olyan meleg bolygót takar, amelynek a felszínén feltételezhetően folyékony vízből álló óceán, valamint hidrogénben gazdag légkör található.

© NASA / CSA / ESA / J. Olmsted (STScI) / N. Madhusudhan (Cambridge University)

A szervezet szerint a K2-18b légkörének kémiai elemzése az óceán jelenlétére utal. A légkörben metánt és szén-dioxidot találni, ammóniát viszont kevésbé tartalmaz. Ami viszont még ennél is izgalmasabb, hogy a planétán elképzelhető, hogy dimetil-szulfid is van. Ez egy szerves kénvegyület, amit a Földön csak az élet termel.

A NASA szerint a földi légkörben megtalálható dimetil-szulfid a tengerekben élő fitoplanktonok által termelt anyag.

Az anyag jelenlétét még nem erősítették meg független kutatók, így ezen a téren további vizsgálatokra lehet szükség. A Webb következő megfigyelései során erre fog összpontosítani.

A The Guardian megjegyzi: nem ez lenne az első alkalom, hogy a NASA vízre utaló jelet talál egy égitesten. A HAT-P-11b kódjelű kisméretű exobolygón vízgőz talált a szervezet. Ez szintén 120 fényévre van a Földtől.

A K2-18b egy hűvös törpecsillag körül kering, a Föld sugaránál 2,6-szer nagyobb, és a NASA szerint a lakható zónában kering. A belsejében valószínűleg nagynyomású jégköpeny található, úgy mint a Neptunusznak. Ugyanakkor folyékony óceán lehet a felszínen, ami viszont meleg is lehet ahhoz, hogy alkalmas legyen az életre.

A bolygót 2015-ben fedezte fel a NASA, de a Webb nélkül nem sikerült pontosabb képet kapni róla.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG