A rendőrség két férfit vett őrizetbe még tavasszal, egyikük több, magas beosztású képviselővel állhatott kapcsolatban. Rishi Sunak miniszterelnök szerint Kína beavatkozik a brit demokrácia működésébe, ami elfogadhatatlan.
Letartóztatták a brit parlament egyik kutatóját, miután azt gyanítják, hogy Kínának kémkedett, írja a BBC.
A rendőrség vasárnap megerősítette, hogy még márciusban őrizetbe vettek két férfit – egy 20 és egy 30 év körülit -, egyikük a nemzetközi ügyekkel foglalkozó parlamenti kutató volt. A rendőrség terrorellenes ügyosztálya az államtitkok védelméről szóló törvény megsértésének gyanúja miatt intézkedett.
Az is kiderült, hogy az idősebb férfit egy oxfordshire-i, a fiatalabbat pedig egy edinburgh-i címen tartóztattak le, és egy harmadik, kelet-londoni címen is tartottak házkutatást. Miután bevitték őket a rendőrőrsre, óvadék ellenében szabadlábra helyezték őket.
A kutatóról azt mondják, kapcsolatban állt a kormányzó Konzervatív Párt több olyan magas beosztású képviselőjével, akik munkájuk révén titkosított vagy „rendkívül kényes” információk birtokában vannak. Közéjük tartozik Tom Tugendhat, a brit belügyminisztérium nemzetbiztonsági ügyekért felelős államtitkára és Alicia Kearns, a londoni alsóház külügyi bizottságának elnöke.
Rishi Sunak brit miniszterelnök ezek után személyesen vetette fel aggályait Li Csiang kínai miniszterelnöknek a G20-csoport Új-Delhiben tartott csúcstalálkozóján. Szerinte Kína beavatkozik a brit demokrácia működésébe, ezt pedig elfogadhatatlannak tartja.
A londoni alsóház hírszerzési és biztonsági bizottságának legutóbbi átfogó helyzetértékelése szerint a kínai hírszerzés „kiterjedt és agresszív érdeklődést” tanúsít Nagy-Britannia és a külföldi brit érdekeltségek iránt, és – tekintettel a rendelkezésére álló hatalmas erőforrásokra – válogatás nélkül gyűjti a titkosított és szabadon hozzáférhető információkat. Ugyan már több másik országban is felmerült a kínai kémkedés lehetősége, a kormány tagadja a vádakat.
HVG