A megújult Erzsébet körúti moziban, az Art+ Cinemában szeptember 7 és 11 között Sára Sándorra (1933–2019) rendező-operatőrre emlékeznek legsikeresebb, legnépszerűbb filmjeiből válogatva. A hatvanas, hetvenes és a nyolcvanas években készült képkockákon a magyar filmtörténet olyan jelentős színészeit láthatjuk, mint Őze Lajos, Cserhalmi György, Tordy Géza, Szemes Mari, Margitai Ági, Pásztor Erzsi. Néhány snitten még Zelk Zoltánt, Mándy Ivánt és Lázár Ervint is sikerült megörökíteni.
A rendező-operatőr, a fotóművész, a Balázs Béla Stúdió vezéregyénisége és a televíziós szakember Sára Sándorra emlékezünk, aki a Pályamunkások korai sikere utáni években a Kádár-rendszer enyhüléséig rendezőként egyáltalán nem, operatőrként is csak elvétve tevékenykedhetett – írják meghívójukban a retrospektív vetítéssorozat szervezői.
Sára Sándor javarészt férfisorsokról mesél nekünk: a front, a kényszermunkatábor vagy a huszárélet közösségbeli magányosságát újra- és újraélve; vagy az üldöztetéssel való szembenállás, vagy egyszerűen a szabadság keresése kapcsán. Több tucat filmszalagnyi kollektív magyar történelmi emlékezetben, a tehetetlenség mítoszaiban merülhet el az erre nyitott néző – fogalmaznak a rendező-operatőrre emlékezve, akiről negyven év alatti rendezőknek, operatőröknek és forgatókönyvíróknak adható díjat neveztek el halála után.
Ma – szeptember 7-én este 19 órától a 80 huszár (1978) című filmet vetítik, amely a 48/49-es szabadságharc idején játszódik. Főszereplői Paál Farkas ( Dózsa László) és huszárjai, akik az osztrák parancs ellenére Lengyelföldről hazatérnek az önkény ellen tiltakozva.
Holnap – szeptember 8-án – az 1968-as Feldobott kő című fekete-fehér filmet tekinthetik meg az érdeklődők, melynek főszereplője a nemrégiben elhunyt Balázsovits Lajos, egy fiú, aki a Színművészeti Főiskolára felvételizik, de nem veszik fel, mert apja vasutasként szabálysértést követ el. Balázs vidéken munkát vállalva szembesül a szocialista tervgazdálkodás természetet és a paraszti gazdaságokban kárt tevő mivoltával. A játékfilmet 2012-ben a Magyar Művészeti Akadémia a filmet az 53 legjobb magyar film közé sorolta.
Szombaton – szeptember 9-én – az 1974-ben készült Holnap lesz fácán című alkotás látható, amely egy dunai szigeten játszódó szatíra az emberi természetről Szegedi Erikával, Szirtes Ádámmal, Csongrádi Katával és más nagyszerű magyar színészekkel.
A Tüske a köröm alatt című filmet, amely 1987-ben készült vasárnap (szeptember 10.) láthatja a közönség Cserhalmi Györggyel a főszerepben. Egy festőművész a szakma intrikái, rágalmai elől a Hortobágyra költözik, de ott sem talál nyugalmat, látja, hogy tenyésztenek ott libákat a környezetet megkárosítva. A helyi potentát őt is belekeveri tudtán kívül a libaüzletbe. Tehetetlen, megalázó helyzetbe kerül megint. A film 1988-ban a Karlovy Vary-i filmfesztivál fődíját kapta.
A Tűzoltó utca 25. című játékfilmet, amely 1973-ban készült, a zárónapon, hétfőn vetíti az Art+ Cinema mozi, amely a teljes körű felújítás után újra várja a nézőket. A Tűzoltó utca 25. szomszédságában éjszaka is bontanak egy házat, és a lakók nem tudnak aludni a portól, a zajtól, a hőségtől. Felelevenednek emlékeik a háborúról, a családjukról, átélt nehéz helyzeteikről. Ebben a filmben kiváló színészek mellett Mándy Ivánt és Zelk Zoltánt is láthatjuk. A film a locarnói filmfesztiválon Arany Leopárd nagydíjat kapott.
Írta a Magyar Hírlap