A forrás szerint a Szu-35-ösről történő bevetésre az Ukrajnával fennálló konfliktus keretében került sor. A kétüléses repülőgép személyzetét katonai kitüntetésre javasolták – tette hozzá a hétfői beszámoló, további részleteket nem közölve.
A Kinzsal egy levegőből indítható ballisztikus rakéta, amely szakértők szerint a földről indítható Iszkanderből lett továbbfejlesztve. A rakéta 2017 óta áll szolgálatban, platformjaként a MiG–31 szuperszonikus elfogó vadászgép speciális K változata szolgál.
Az orosz védelmi minisztérium állítólag tervezte, hogy a Tu–160-as és Tu–22M3-as nagy hatótávolságú bombázóinak egy részét úgy alakítja át, hogy akár négy Kinzsalt is hordozhasson egyenként. Egy MiG-31K egyetlen 4,3 tonnás löveggel van felfegyverezve. Katonai szakértők felvetették, hogy más nehéz orosz vadászgépek is felhasználhatók a fegyver hordozójaként.
A védelmi minisztérium legutóbb májusban erősítette meg, hogy Kinzsal rakétát indítottak, amikor azt közölte, hogy azt egy amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rendszer kijevi radarállomásának és indítóállványainak megsemmisítésére használták. Ukrán tisztviselők akkor tagadták a jelentést.
Kijev azt állítja, hogy az amerikai fegyver képes az orosz hiperszonikus rakéták elfogására, és ezt már többször megtette. Az ukrán fél arról számolt be, hogy augusztus közepén egy Kijev elleni támadás során észlelte a beérkező Kinzsálokat.
Moszkvai katonai tisztviselők szerint az Ukrajna által állított elfogások száma jóval nagyobb, mint az orosz fél által a konfliktus során ténylegesen kilőtt rakéták száma.
Júniusban az akkori védelmi miniszter, Olekszij Reznyikov egy interjúban arra panaszkodott, hogy egy kínai tisztviselő nem hitte el a hiperszonikus rakéták elfogásáról szóló ukrán jelentéseket.
Írta a Magyar Hírlap