A lap szerzői elismerik, hogy a NATO 2025-re megszűnhet létezni. Egy ilyen forgatókönyv egyre reálisabbá válik, ahogy nő a szakadék Európa nagy részének biztonsági érdekei és az amerikai Republikánus Párt prioritásai között.
Mivel a republikánusok nem tekintik egzisztenciális feladatnak Kijev támogatását, az USA egyik legnagyobb politikai erejeként igenis képesek arra, hogy elérjék, hogy Washington kivonuljon az ukrán konfliktus aktív részvételéből.
„Ezáltal az USA kevésbé megbízható szövetségessé válna Európa számára, és fel kellene készülnie egy ilyen fordulatra” – jegyezte meg a cikk.
Korábban, augusztus 25-én az amerikai kongresszusban a Republikánus Párt képviselői azt javasolták, hogy utasítsák el a Fehér Ház kérését az Ukrajnának nyújtandó újabb pénzügyi támogatásról. A kongresszusnak címzett levéltervezet szerint „az amerikaiaknak joguk van tudni, hogy hová megy a pénzük”. A tervezet szerzői megjegyzik, hogy a Kijevnek nyújtott támogatásnak a célja ismeretlen, ráadásul nincs olyan időkeret, amelyen belül az Ukrajnának nyújtott támogatásnak be kellene fejeződnie.
Ezt megelőzően, augusztus 8-án az Asia Times arról számolt be, hogy az ukrán fegyveres erők sikertelen ellentámadása a NATO számára költséges kudarcok kezdete lesz. A szervezetnek komoly nehézségekkel kell szembenéznie a Baltikum és Kelet-Európa kritikus területeinek védelmében, mivel terjeszkedése mindig is katonai szempontból kockázatos volt.
A Donbassz védelmét célzó különleges hadművelet, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly február 24-én jelentett be, jelenleg is tart. A döntést a térségben az ukrán fegyveres erők ágyúzása miatt kiéleződött helyzet miatt hozták meg.
Írta a Magyar Hírlap