Nagy hatótávolságú fegyvereink sikeres bevetése: a célpontot 700 kilométerre találtuk el! – tette közzé Zelenszkij egy Telegram-üzenetben, a Stratégiai Ipari Minisztérium tevékenységéről szólva. Zelenszkij nem pontosította, hogy milyen fegyvert használtak, vagy mi lehetett a célpont.
Objektum doboz
„Az ukrán elnök rakétaprogramja akcióban. A tesztek sikeresek, a végrehajtás hatékony” – írta Olejszij Danilov, az ukrán védelmi tanács titkára, majd hozzátette: „Szevasztopol vár, Kamcsatka vár, Kronstadt vár…”.
Bár ez úgy hangzik, mintha az orosz haditengerészeti támaszpontok vagy akár egy távol-keleti félsziget elleni fenyegetés lenne, úgy tűnik, hogy ez egy félreidézett dalszöveg a Ljube orosz rockegyüttes egyik népszerű dalából, amely állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnök kedvenc zenekara, tette hozzá az Oroszhírek.hu.
Ugyanis több ukrán médium összekapcsolta Danilov „rakétaprogramról” szóló bejegyzését Zelenszkij nagy hatótávolságú fegyverről szóló szavaival, bár nincs bizonyíték a kapcsolatra.
A „700 kilométer” utalhat Pszkovra, egy északnyugat-oroszországi városra, amely pontosan ennyire van Ukrajna határaitól, de mindössze 30 kilométerre a NATO-tag Észtországtól, ahol a reptéren szerdán kora reggel több katonai szállítórepülőgép is megsérült, amit a helyi hatóságok több mint tíz drón támadásának tulajdonítanak. Egyik fél részéről sem érkezett hivatalos megerősítés arról, hogy milyen típusú UAV-kat használhattak a támadásban, vagy honnan érkeztek.
Zelenszkij, Danilov és más ukrán tisztviselők többször is ragaszkodtak ahhoz, hogy csak hazai gyártású fegyvereket használnak orosz terület ellen, mivel az Egyesült Államok és szövetségesei állítólag megtiltották nekik, hogy nyugati forrásból származó rakétákat és drónokat használjanak erre a célra.
A hét elején azonban a The Economist című lap feltárta, hogy az ukrán drónok üzemeltetői nagymértékben támaszkodnak a nyugati hírszerzésre és műholdas adatokra az orosz légvédelem elkerülése érdekében.
Ukrajna először májusban vette célba drónokkal Moszkvát, és júliusban kezdett gyakoribb támadásokat indítani, amikor a sokat hirdetett ellentámadása délen elakadt az orosz aknamezőkön.
A támadások eddig csak kisebb anyagi károkat okoztak, és a Kreml „kétségbeesett cselekedeteknek”minősítette őket, amelyekkel Kijevnek a harctéren elszenvedett kudarcait akarják fedezni. Amerikai tisztviselők szerint a támadások célja „Ukrajna lakosságának és csapatainak morálját erősíteni”, és megmutatni, hogy Kijev „vissza tud csapni”.
Írta a Magyar Hírlap