Mi a közös Bill Gates, Jeff Bezos és Richard Branson életmódjában? Nem csupán a siker és a vagyon. A milliárdos vállalkozóknak bőven kijutott az álmatlan éjszakákból, de ma már nagy hangsúlyt fektetnek a jó alvásra. A világ legismertebb cégvezetői más-más eszközökkel kezelik a munkájukkal járó emberfeletti stresszt: utánajártunk, miben érdemes követnünk a példájukat!
Cikkek százai íródtak már az alvás fontosságáról és arról, hogy az hogyan befolyásolja a munkahelyi teljesítményünket. Egyes szakértők nem kevesebbet állítanak, mint hogy fáradtan dolgozni épp olyan rossz, mintha részegen tennénk. Persze, könnyebb az elegendő alvásról beszélni, mint meg is valósítani.
Nem véletlen tehát, hogy a sikeres vállalkozók nagy része rendíthetetlenül elkötelezett az alvási rutinja mellett, bármit is hozzanak a hétköznapok. Azzal, hogy minden nap ugyanakkor fekszenek le és kelnek fel, a természetes cirkadián ritmushoz igazítják a szervezetüket, javítva az alvásuk minőségét. Enélkül nem tudnák kihozni magukból azt a teljesítményt, amiről mindannyiunk számára ismerősek, hiszen a pihenés a döntéshozatalhoz és a kreatív munkához is elengedhetetlen.
Még ha az üzletben versenytársak is, Bill Gates, Jeff Bezos és Mark Zuckerberg egyetértenek abban, hogy a jó alvás a produktivitás és a hosszú távú siker alapja. Bill Gates, a Microsoft társalapítója például vacsora után még beszélget kicsit a barátaival, de ragaszkodik a hét óra alváshoz, így legkésőbb éjfélkor már ágyban van. Gates néhány jó tanáccsal is szolgált a pihentető álomhoz: ne fogyasszunk túl sok alkoholt, cseréljük le a LED-égőket, és állítsuk a hőmérsékletet 18 fokra a hálószobában!
De példát vehetünk a Meta egykori ügyvezető igazgatójáról, Sheryl Sandbergről is. Jóllehet a világ egyik legkiterjedtebb kapcsolati hálójával büszkélkedhet, mégis minden éjjel kikapcsolja a telefonját alvás előtt, hogy semmi se zavarja a pihenését. Ezt jól is teszi, hiszen az alvásunk minőségét nagyban rontja, ha az ágyban laptopozunk vagy telefonozunk, a képernyők kék fénye ugyanis beleavatkozhat a melatonin hormon termelésébe, ami elengedhetetlen a valóban pihentető alváshoz.
Ha a regenerációról van szó, Mark Zuckerberg is következetességéről ismert: a Facebook atyja többször beszélt már arról, hogy minden éjszaka 7-8 órát alszik, ami kulcsfontosságú a jó döntések meghozatalához. Zuckerbergnek azonban akadnak egyéb jó szokásai is, esküszik például a nap közbeni szundikálásra, azaz angol kifejezéssel power nap-re. Hektikus időbeosztása mellett többször is elszundít napközben, így azonban a kiélezett helyzetekben mindig friss marad.
És bár Elon Musk inkább a hosszú munkaóráiról ismert, szundikálni még a Tesla alapítója is szeret, hogy a kevés alvás mellett is átvészelje az egész napos hajtást. Ez tudományosan megalapozott, hiszen a rövid szunyókálás fokozza az éberséget, és élénkíti a kognitív funkciókat.
Egyre több cégvezető fordul a keleti gyakorlatok felé
Jeff Bezos, az Amazon vezérigazgatója már reggel ötkor fenn van, cserébe viszont a kora esti órákban bújik ágyba. Nemcsak az energiaszintjét, hanem a hangulatát is feldobja az elegendő alvás. Mivel a reggeli órákban a legfrissebb, tíz körülre időzíti a szellemileg megterhelőbb tárgyalásokat. Mint mondja, délután ötkor már nem képes, nem is hajlandó komoly üzleti döntéseket hozni.
Bezos nem hiába kel fel reggel ötkor: ilyenkor szakít időt az e-mailek megválaszolására, a telefonokra, de a meditációra is. Emellett minden évben szeret néhány napot arra fordítani, hogy egyedül legyen a gondolataival. Elmondása szerint gyakran ilyenkor támadnak a legjobb ötletei, jó példa erre a Kindle, az Amazon e-könyv-olvasója, amelynek ötlete szintén egy ilyen időszakban született meg.
De nemcsak Bezos, hanem Bill Gates is szeret elmerülni a saját elméjében. Igaz, sokáig afféle ezoterikus butaságnak tartotta a meditációt, és ma sincs benne számára semmi misztikus. Inkább úgy tekint rá, mint a sportra, épp csak az izmai helyett az agyát tréningezi, hogy kissé eltávolodjon a saját gondolataitól. Ezért ma már igyekszik hetente legalább kétszer-háromszor tíz percet rászánni, hogy lecsendesítse az elméjét.
Ami pedig Richard Bransont illeti, ő még a világ első meditáció-központú repülőjáratát is létrehozta. A Virgin-csoport alapítója minden reggel ötkor ébred, ilyenkor első dolga az edzés, majd a meditáció, amihez a fiától kapott ihletet. Amikor pedig privát szigetére, a Necker Islandre látogat, jógaórával kezdi a napot, amihez a paradicsomi tengerpart nyugodt környezetet biztosít.
Ám a meditáció nem csak a cégvezetők saját jóllétét szolgálja. Jeff Weiner, a LinkedIn egykori vezérigazgatója például kifejezetten azzal a céllal végzi a szellemi gyakorlatot, hogy együttérzőbb, megfontoltabb és tárgyilagosabb vezetővé váljon. Ehhez pedig nem mástól, mint a dalai lámától merített inspirációt, miután elolvasta a tibeti buddhista vezető tanításait.
Weiner elhivatottságát mi sem jelzi jobban, mint hogy a naptárában külön időblokkokat szokott beállítani a semmire, és ezeket a szüneteket feltétlenül szükségesnek tartja a munkája elvégzéséhez. Akárcsak a meditáció, a jóga is az üzletember mindennapjainak része, aki a LinkedInnél eltöltött ideje alatt még az alkalmazottak körében is népszerűsítette a relaxációs technikákat.
Mark Zuckerberget is láthattuk már jógázni, ami viszont a napi rutinját illeti, egy interjúban bevallotta: korábban szerette futással indítani a napot, ezt azonban lecserélte a kevert harcművészetekre. Hogy miért? Mert futás közben túl sok ideje maradt gondolkodni a teendőin, így már kora reggel stresszelt az előtte álló nap miatt. A kevert harcművészetek viszont teljes testi és szellemi koncentrációt igényelnek: a box, a kick-box, a karate, a taekwondo és több más sport is szerepel a palettán, a legjobb pedig, hogy ezeket akár a barátaival közösen is művelheti.
A keleti tanoknak azonban kevés olyan elhivatott követője akadt, mint Steve Jobs. Az Apple alapítója élete során több utat is tett Indiába, ahol jógázni tanult. Még tinédzserként olvasta Paramahansa Yogananda Egy jógi önéletrajza című művét, amit aztán az élete során újra és újra elővett. Saját kérése volt, hogy a temetésén is ezt a könyvet osszák ki a megjelenteknek. És ha a legendás cégalapítónak is bevált, nekünk is érdemes elsajátítani a jógát a hétköznapi stressz kezelésére.
HVG