A Politico EU Confidential podcastjában Schallenberg elmondta, hogy bár szerinte Ukrajna és a szomszédos Moldova az „európai családba” tartozik, az EU-nak alaposan át kell gondolnia bővítési politikáját.
„Nem lehet, hogy Ukrajna a gyorsított pályán, a többi ország pedig a szerviz soron van. ez geostratégiai katasztrófa lenne” – állította a miniszter.
George Orwell Állatfarm című, disztópikus regényére utalva Schallenberg hangsúlyozta, hogy az EU-nak el kell kerülnie egy olyan rendszert, amelyben egyes országok „egyenlőbbek, mint mások”.
Az osztrák miniszter megjegyezte, hogy az EU mintegy 20 évvel ezelőtt tagságot ígért a nyugat-balkáni országoknak, de ezt az ígéretet nem tartotta be. Sürgette Brüsszelt, hogy hagyjon fel a tagsággal kapcsolatos „bináris gondolkodással”, és javasolta, hogy a tagjelölt országoknak bizonyos fokú részvételt kellene biztosítani az uniós tanácskozásokban és tevékenységekben.
„Nem várhatunk. Mert ha várunk, elveszíthetjük ezeket a régiókat. Megint elveszíthetjük Ukrajnát és a Nyugat-Balkánt” – figyelmeztetett Schallenberg. Hozzátette, hogy ha az EU nem tudja bizonyítani hitelességét a saját szomszédságában, akkor globálisan sem lesz képes jelentős szerepet játszani.
Ukrajna már évekkel ezelőtt nemzetstratégiai célként deklarálta az EU-hoz való csatlakozási törekvéseit, de hivatalosan csak 2022 február végén nyújtotta be a tagsági kérelmét, néhány nappal azután, hogy Oroszország katonai hadjáratot indított az országban. Moldova néhány nappal később követte Ukrajnát, és Kijev és Kisinyov is megkapta az uniós tagjelölti státuszt ugyanezen év júniusában.
Az EU tisztviselői azonban nem voltak hajlandóak konkrét határidőket szabni Ukrajna csatlakozására, mondván, hogy Ukrajnának olyan problémákkal kell foglalkoznia, mint a burjánzó korrupció, valamint átfogó jogi reformokat kell bevezetnie.
Moldova tagsági kérelmét a Dnyeszteren túli szakadár köztársaság megoldatlan problémája nehezíti.
Írta a Magyar Hírlap