Ahogy Média1 hírül adta júniusban, gyermekeknek szóló, politikával foglalkozó online újságot alapított Tóta W. Árpád publicista és Polyák Gábor médiajogász, az ELTE Médiatanszék vezetője.
Tóta W. szerint ugyanis a gyerekeknek is joguk van informálódni a világ dolgairól, ahogy a portálon fogalmaz, „a mai politika vagy gazdaság semmivel sem veszélyesebb téma, mint a kovalens kötés vagy az Anjou-királyok kormányzása és pénzügyei. Ezek mind keményen bevasalt tananyagok – és hogy ez jól van-e így, az máris politikai ügy.”
Ahogy az újabb generáció edukációját zászlóra tűző publicista fogalmazott, a portál indulása nemcsak a kormánysajtó rágalomáradatát váltotta ki, hanem az abból élő szerencsétlenek zsigeri reakcióit is.
Tájékoztatása szerint egy KisPolgár nevű telefonos applikációt hoznak létre, „amely nem dinoszauruszokról és pónikról mesél, hanem ugyanarról, ami apát és anyát foglalkoztatja.” Ahogy a Gulyáságyú című podcastban fogalmaz, azok, akik szerint nem kell a gyerekeket megmérgezni a politikával, azok hülyék. Szerinte, ha számon kérjük az iskolában a gyerekeken az Anjou- vagy Jagelló-királyok ügyeit, életét, a „mostani királyokról” is tudhatnak a gyerekek.
Már érkezik is a támogatás
Mivel az app a tervek szerint ingyenes lesz, a működtetést támogatómodellben képzelik el. Nem is kellett sokat várni, egy neves támogató már jelentkezett is:
az elmúlt időszakban a baloldal tavalyi kampányára, egész pontosan Márki-Zay Péter mozgalmának dollárokat juttató Action For Democracy.
A szervezet vezetője, Korányi Dávid a Média1-nek küldött közleményében tudatta, 2023–24-ben más projektek mellett Tóta W. médiavállalkozását is támogatni fogják. Korányi egyben azt is közölte, bár a 2022-es választási kampányban végzett tevékenysége miatt a kormánypárti sajtóban rendszeresen támadják a szervezetet, „nem hagyják magukat megfélemlíteni”.
Tóta W. már meg is köszönte a dollárokat az A4D-nek. Ezzel együtt azt is írta, a magyar politika egyes szereplői további „rágalomhadjáratra, illetve riogatásra használják majd a támogatás tényét”, de ez különösebben nem érdekli őket. Sőt, még egy külön linket is beletettek a köszönőanyagba, amelyben egyebek mellett előre reagálnak a támadásokra.
De miről is szól a KisPolgár?
Ahogy az oldalon a publicista kifejtette:
európai, öntudatos, egészségesen szkeptikus, kérdező gyerekeket szeretnének, nem tudatlan alattvalókat, hanem kis polgárokat, akik nem is értik a feleselés kifejezést.
„Meg akarjuk mutatni nekik Magyarország, Európa és a világ sokszínűségét, és megértetni, hogy ez így szép, mert ők is beleférnek” – teszi hozzá az ismertetőben.
Az oldalon ízelítőt is lehet olvasni abból, hogyan is nézne ki egy napi hír: ezek között van olyan, amely a svéd NATO-csatlakozással foglalkozik, egy másik a gyermekvédelmi törvény kapcsán befóliázott könyvekkel – nem meglepő módon
ellenzéki olvasatban, a kormányra hárítva minden felelősséget.
Ami a hangnemet illeti, íme egy újabb idézet az oldalról: „Egy gyerek médiafogyasztását vagy ellenőrzik a szülei, vagy nem. Ha igen, akkor megmondhatják neki, hogy Kispolgárt olvasni tilos, mert túl okos leszel tőle. Ha nem, akkor a Kispolgár lesz a legkevésbé veszélyes tartalom, amivel találkozik. Hiszen bármikor kinyithat akármilyen pornóoldalt, vagy akár Bayer Zsolt blogját!
Aztán lesz csodálkozás, ha kihallatszik a gyerekszobából, hogy ócska proli maciputtony, taknyán-vérén durva anyád! Akkor már inkább Kispolgár, ugye?”
Írta a Magyar Hírlap