Itthon: Megmagyarázta a kórház, miért kell hétvégenként Békéscsabáról Gyulára átszállítani a beteg gyerekeket

Itthon: Megmagyarázta a kórház, miért kell hétvégenként Békéscsabáról Gyulára átszállítani a beteg gyerekeket

Néhány kolléga szülni megy, mások átmentek az alapellátásba, de a tagkórházak közötti betegszállítás egyébként is mindennapi rutin.

Ideiglenes szakemberhiány miatt kell hétvégenként Gyulára szállítani a fekvőbeteg gyerekeket a békéscsabai kórházból – derült ki Békés Vármegyei Központi Kórház lapunknak küldött válaszából.

Az intézmény szerdán közölte a honlapján, hogy átszervezik az intézményen belüli betegutakat. Ez lényegében annyit jelent, hogy szeptember 1-jétől a békéscsabai részlegen hétvégén nem lesz gyermekgyógyászati fekvőbeteg-ellátás. Pénteken a betegeket – amennyiben egészségi állapotuk megengedi – 16 óráig hazaküldik. Ha erre nincs lehetőség, akkor átviszik őket Gyulára, és gyógyulásukig ott is maradnak. Az intézkedés várhatóan december 31-ig marad érvényben.

Bár a pontos okokról közleményükben nem írtak, a hvg.hu-nak a kórház megerősítette, hogy néhány kollégájuk gyermeket vár, „mások pedig az alapellátásban vállaltak feladatot”. Távozásuk azonban nem érinti a megye ellátásbiztonságát, a csecsemő- és gyermekgyógyászati szakellátás Békés Vármegyében, az eddigieknek megfelelően, folyamatos és biztonságos – tették hozzá. Azt is kiemelték, hogy szeptember elsejével öt pályakezdő kolléga kezdi meg munkáját a Békés Megyei Központi Kórházban.

A Békés Vármegyei Kórház Csecsemő- és Gyermekgyógyászati osztálya eddig is különleges helyzetben volt, hiszen két tagkórházban, Gyulán és Békéscsabán működik megosztva. A tagkórházakban működő részlegek progresszivitási szintje nem azonos, bizonyos speciális szakmai területek vagy az egyik, vagy a másik tagkórházban működnek.

Ennek megfelelően a mindennapi gyakorlat szerint is a súlyosabb állapotú, illetve bizonyos speciális ellátást igénylő kis betegeket átszállítjuk Gyulára – írták.

A két tagkórház között 15 km a távolság és négysávos gyorsforgalmi út köti össze.

„A tagkórházak közötti betegszállítás szintén mindennapi rutin, amelyet a szakma szabályai szerint, a betegek ellátásának érdekében biztosítunk, a koraszülött mentő 0-24 óráig rendelkezésre áll” – tette hozzá a kórház.

HVG