MH/MTI
2023. augusztus 29. kedd. 20:26
A dokumentum szerint Mianmarban legalább 120 ezer ember, Kambodzsában pedig nagyjából 100 ezer ember esett laoszi, Fülöp-szigeteki vagy thaiföldi bűnözői kézen levő illegális vállalkozások csapdájába.
„Az átverésre szakosodott illegális központokban embertelenül bánnak az ott dolgozókkal, arra kényszerítve őket, hogy bűncselekményeket kövessenek el. Ők áldozatok, nem bűnözők” – jelentette ki Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa.
A kambodzsai rendőrség szóvivője közölte: nem olvasta ugyan a jelentést, de megkérdőjelezi annak hitelességét, hozzátéve, hogy a „külföldiek sok dolgot állítanak”. A mianmari katonai kormányzat nem reagált az ENSZ által közzétett jelentésre.
Az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának jelentése az egyik legrészletesebb dokumentum, amely a koronavírus-járvány kitörése óta bezárt kaszinók helyett létrehozott, Délkelet-Ázsia kevésbé szabályozott területein működő illegális központokkal foglalkozik.
Ezek az illegális központok évente több milliárd dollárnyi nyereséget termelnek. Az új vállalkozásokat működtető bűnözők a megváltozott körülményekhez alkalmazkodva kiszolgáltatott helyzetben levő migránsokat toboroznak valódi munkahelyek ígéretével – fogalmazott a jelentés.
Az áldozatok többnyire délkelet-ázsiai országokból – Kínából, Tajvanról és Hongkongból – származnak, de afrikaiak és dél-amerikai migránsok is szerepelnek a jelentésben.
Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala a jogállamiság megerősítésére és a korrupció elleni küzdelemre szólította fel az érintett kormányokat, hogy megállítsák a büntetlenül folytatott illegális tevékenységet és a bűnszervezetek meggazdagodását.
Írta a Magyar Hírlap