Trumpot csütörtökön 200 ezer dolláros (70 millió forint) óvadék ellenében szabadon engedték, miután azzal a vádolták meg, hogy a 2020-as választási eredmények megdöntésére irányuló összeesküvést szőtt. A volt elnök tagadja az ellene felhozott vádakat, és azt állítja, hogy az ellene indított ügyek politikai indíttatásúak, mivel ő vezeti a republikánus jelöltségért folyó versenyt.
A rá irányuló figyelem ugyanakkor még jól is jön Trumpnak, három hét alatt csaknem 20 millió dollárt (7 milliárd forint) gyűjtött össze, amióta vádat emeltek ellene a különböző ügyekben. A volt elnök kampánya rekordot is döntött, mivel pénteken állításuk szerint mindössze 24 óra alatt 4,18 millió dollárt (1,4 milliárd forint) gyűjtöttek össze, ami eddig a legmagasabb összeg ilyen rövid idő alatt.
Trump a közvélemény kutatások szerint sem áll rosszul: az adatok szerint a volt elnök mintegy 40 ponttal vezet Ron DeSantis floridai kormányzó előtt, aki a legközelebbi riválisa a 2024-es republikánus elnökjelöltségért. A CNN szerint ennek ellenére republikánus ellenfeleinek többsége nem meri nyíltan támadni a korábbi elnököt.
A lap szerint ez azért van, mert, akik eddig támadták Trumpot, mind elvesztették a republikánus választók támogatását; miközben azoknak, akik nem említik vagy esetleg dicsérik őt, növekedett a népszerűségük. Így járt New Jersey korábbi kormányzója, Chris Christie, aki egyik legnagyobb kritikusa volt Trumpnak: őt jelenleg a republikánus választók 61 százaléka ítéli meg kedvezőtlenül, és ezzel 1980 óta Christie a legnépszerűtlenebb republikánus induló.
Trump személyét viszont a republikánusok 80 százaléka kedvezően ítéli meg.
A volt arkansasi kormányzó, Asa Hutchinson az egyetlen olyan elnökjelölt-aspiráns volt az első republikánus jelölt-vita során, aki nem emelte fel a kezét, amikor a jelölteket arról kérdezték, hogy támogatnák-e a volt elnököt a párt jelöltjeként akkor is, ha bíróság előtt elítélik. A Quinnipiac szerint a vita előtt a republikánusok többsége 65 százalék nem hallott eleget Hutchinsonról ahhoz, hogy véleményt alkosson róla. Azok, akiknek volt véleményük, több mint 3:1 arányban kedvezőtlenül ítélték meg őt.
A volt texasi képviselő Will Hurdről, egy másik Trump-kritikusról a republikánusok 83 százaléka nem hallott eleget ahhoz, hogy véleményt alkosson. Azok körében, akik hallottak már róla, Hurd nettó népszerűségi aránya hasonló, mint Hutchinsoné – 4 százalék ítélte meg őt kedvezően, és 11 százalék kedvezőtlenül.
Valóban igaz, hogy a felmérések azt mutatják, hogy a republikánus szavazók többsége egyszerűen nem akarja, hogy a republikánus politikusok szembeszálljanak Trumppal.
A CBS News/YouGov közvélemény-kutatása szerint a vita előtt a republikánus előválasztási szavazók 91 százaléka azt mondta: azt szeretné, ha a jelöltek a színpadon a jelöltségért folytatott saját érveiket sorakoztatnák fel. Mindössze 9 százalékuk akarta, hogy Trump ellen érveljenek.
Tekintettel arra, hogy Trump a republikánusok többségének szimpátiáját birtokolja, a vele szemben túlságosan negatívnak tekintett jelöltek valószínűleg nem mennek semmire majd az előválasztáson. Ez olyan feladvány elé állítja Trump republikánus riválisait, amelyet még Harry Houdini is nehezen tudna megoldani: hogyan lehet Trump támogatottságát csökkenteni anélkül, hogy úgy tűnjön, megpróbálják őt megbuktatni.
Írta a Magyar Hírlap