Gazdaság: Válasz Online: Csak pár napra elegendő gázt vettünk a törököktől, mégis van jelentősége

Gazdaság: Válasz Online: Csak pár napra elegendő gázt vettünk a törököktől, mégis van jelentősége

Törökország úgy lehet az európai gázpiac kulcsfontosságú új beszállítója, hogy egyébként maga is jórészt importra szorul, azaz nem a saját gázát kínálja. Ambíciója szerint átvehetné Németország 2022 előtti szerepét – írja a Válasz Online.

A témát a portál azzal kapcsolatban vette elő, hogy augusztus 20-án Erdogan török államfő magyarországi látogatásakor a török állami gázvállalat, a BOTAS és az MVM megállapodást írtak alá 275 millió köbméter gáz adásvételéről. És ugyan ez a mennyiség mindössze 5-6 téli napunk fűtésigényét fedezi, a kormány úgy tesz, mintha valami hatalmas üzletet sikerült volna tető alá hozni a törökökkel. A portál szerint még az is lehetséges, hogy nem tévednek ebben.

Az orosz-ukrán háború kitöréséig a németek közvetítői szerepe megingathatatlannak látszott, ám az Északi Áramlat felrobbantását követően, illetve az orosz gázról való leválást priorizáló európai országok miatt Berlin nem tudta többé ellátni ezt a funkciót és ebbe a vákuumba akar most benyomulni Ankara, hogy részben orosz, illetve azeri, türkmén és cseppfolyósított, azaz LNG gázzal bizniszeljen – szól a lap okfejtése.

Orbán diplomáciai nagyüzeme: mit kerestek itt a türk tesók?

A miniszterelnök Európából kizárólag bukott és/vagy nyíltan Putyin-párti vezetőket hívott meg az augusztus 20-i ünnepségre, akik fellépését legfeljebb az indokolta, hogy a Nyugat láthassa: lám, a híresztelésekkel szemben Orbán Viktor nem maradt egyedül a kontinensen. A vendégek nagyobb részét kitevő türk testvérek megjelenése az egyre intenzívebb gazdasági kapcsolatépítés miatt már indokoltabbnak tűnik.

A törökök jelentőségét a háború mellett megnövelte az az ukrán bejelentés is, miszerint nem folytatnak tárgyalásokat Moszkvával a Testvériség vezetéken áramló orosz gáz tranzitszerződésének megújításáról, ami 2024. január 1.-gyel lejár. Ez közvetlenül Magyarországot is érinti, lévén, hogy 2021 októberétől 4,5 milliárd köbméter orosz gázt vásároltunk, amiből egymilliárd még a Testvériségen keresztül érkezett, míg a maradék 3,5 milliárd köbméter meg már az új, déli Török Áramlat vezetékein.

Ugyanakkor Ankara nem csak az orosz gáz Európába juttatása szempontjából fontos, például ha sikerül megvalósítani a Törökország és Türkmenisztán gázvezetékeinek összekötését, onnantól kezdve a világ egyik legnagyobb gázkészletéből is török közvetítéssel érkezhet gáz a kontinensre.

Ráadásul a törökök igyekeznek úgy alakítani, hogy a nagy állami gázvállalatukat, a BOTAS akkor is be kelljen venni az üzletbe, ha valaki nem török gázt akarna vásárolni, hanem mondjuk azerit.

Iparági értesüléseink szerint az augusztus 20-i BOTAŞ–MVM-szerződés ennek a problémának a kezeléséről is szólhat. A magyarok jelzik vele: főszabályként elfogadják, hogy a török irányú import csak a BOTAŞ részvételével lehetséges, és ezért eleve tőlük rendelnek gázt, nem pedig egy Törökországon át szállító kereskedőtől – írja a portál.

HVG