Az ukránok bűneire emlékeztet az USA prágai követsége

Az ukránok bűneire emlékeztet az USA prágai követsége

Nagy Áron
2023. augusztus 28. hétfő. 15:56
Frissítve: 2023. augusztus 28. 16:30

A ’68-as prágai tavasz leverésének évfordulójára két képet posztolt az X-en (korábban Twitteren) az Egyesült Államok csehországi nagykövetsége. Az egyiken a főváros látható a Varsói Szerződés csapatainak bevonulásakor, a másikon az ukrán kikötőváros, Odessza, csak a felirattal ellentétben nem 2023-ban, hanem kilenc évvel korábban, és a felvétel nem az orosz támadást, hanem az orosz ajkú lakosság ellen elkövetett ukrán pogromot örökíti meg.

Az USA prágai nagykövetségén valaki a napokban úgy gondolta, nagy ötlet lenne párhuzamba állítani a Varsói Szerződés csapatainak ’68-as intervencióját az orosz–ukrán háborúval. Hogy miért pont Odesszát választották a jelen eseményeinek illusztrálására – rejtély. A kikötővárosban nincsenek orosz csapatok. 

Az odesszai fotón szereplő, 2023-as dátum is problémás, hiszen a történelmi analógia szempontjából a 2014-es és a 2022-es dátum is helyesebb lett volna. Az igazi probléma viszont az, és nyilván ezért törölték utóbb a bejegyzést, hogy a fényképen a Szakszervezetek Házának ostroma látható.

Kilenc éve, május 2-án a vegyes lakosságú, forrongó városban mintegy 2000 ukrán tartott Majdan-párti felvonulást. A csődületben az egyszerű polgárokon túl a szélsőséges szervezetek tagjai és harkivi futballhuligánok is részt vettek. A menetet egy pár száz fős, orosz ajkú csoport zavarta meg. A tüntetők és ellentüntetők összeszólalkoztak, majd megdobálták egymást. A tudósítások szerint hamarosan eldördült néhány lövés, de a mai napig nem lehet tudni, ki rántott fegyvert először.

Az ukránok végül szétkergették az oroszokat, akiknek egy része a Szakszervezetek Házában barikádozta el magát, amelyet rájuk gyújtottak. Ez látható az USA követésge által posztolt felvételen. Az erőszak ezzel azonban nem ért véget: a menekülő, gyakran a második, harmadik emeletről kiugráló embereket ugyanis a téren meglincselték. A nap végére 42 ember, 34 férfi, 7 nő és egy gyermek halt meg. 

A rendőrség tétlenül nézte végig a pogromot, utóbb pedig egyetlen embert ítéltek el gyilkosság miatt. Az orosz ajkú lakosság egyébként a nemzetiségi jogaiért vonult az utcára, illetve Ukrajna föderatív átszervezését követelték. A prágai diplomaták posztja ennyiben tehát működik: az egyik képen a jogaikért küzdő oroszok, a másikon az ugyanezért küzdő odesszai oroszok láthatóak. De ez nyilván nem illik bele Washington narratívájába.

Írta a Magyar Hírlap