Júliusban az euró felhasználása a nemzetközi elszámolásokban az eddigi legalacsonyabb szintre csökkent – jelentette a héten a RIA Novosztyi hírügynökség a SWIFT adataira hivatkozva.
A statisztika szerint a világ második legnépszerűbb valutáját érintő határokon átnyúló tranzakciók aránya a múlt hónapban 24,4%-ra csökkent, ami 6,83 százalékpontos csökkenést jelent az előző hónaphoz képest.
Az amerikai dollárral történő fizetések 46,4%-ra emelkedtek, míg a kínai jüannal történő határokon átnyúló tranzakciók több mint 3%-ra nőttek – ez a legmagasabb szint 2022 eleje óta. A jüan részesedése a globális kereskedelemben folyamatosan növekszik, összhangban Peking erőfeszítéseivel, hogy valutáját nemzetközivé tegye.
A SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) továbbra is a globális fizetések feldolgozásának legfontosabb eszköze. Az elmúlt években azonban alternatív bankközi üzenetküldő rendszerek jelentek meg.
Oroszország akkor kezdte el saját nemzeti fizetési rendszerének fejlesztését, amikor az USA 2014-ben szankciókkal vette célba az országot. Az SPFS biztosítja a pénzügyi üzenetek továbbítását a bankok között az országon belül és kívül egyaránt. Az orosz MIR kártyák 2015 decemberében kerültek forgalomba, és jelenleg számos országban használják őket.
Kínának is van saját fizetési rendszere, a CIPS (Cross-Border Interbank Payment System), míg Indiának az SFMS (Structured Financial Messaging System). Oroszország és kereskedelmi partnerei egyre gyakrabban használják a helyi valutákat az elszámolásokban, és egy új tartalékvaluta létrehozásán dolgoznak a Moszkva elleni nyugati szankciók közepette.
Írta az Orosz Hírek