Világ: Hivatalos: Prigozsin és a Wagner csoport másik alapítója is meghalt

Világ: Hivatalos: Prigozsin és a Wagner csoport másik alapítója is meghalt

Gépüket lelőhették Moszkvától nem messze.

Az orosz légügyi hatóságok megerősítették: Jevgenyij Prigozsin és Dmitrij Utkin, a Wagner-csoport alapítói is meghaltak abban a légi balesetben, amely szerdán történt Moszkvától nem messze.

A Wagner-csoport alapítói egy Embraer magánrepülőn tartottak Moszkvából Szentpétervárra, amikor gépük lezuhant, a hírek szerint lelőhették a járművet.

A gépen az utaslista szerint tízen utaztak, a balesetet senki nem élte túl, a hatóságok mind a tíz áldozatot megtalálták.

A szerencsétlenség napra pontosan két hónappal az után történt, hogy Prigozsin vezetésével a Wagner-csoport puccsot kísérelt meg a moszkvai vezetés ellen. A támadás szűk egy nap alatt lezárult, akkor Prigozsin lehetőséget kapott arra, hogy zsoldosaival együtt Belaruszba távozzon.

Egy nappal ezelőtt még úgy tűnt, Prigozsin Afrikában van, legalábbis onnan posztolt egy videót, amelynek a hitelességét nem tudták megerősíteni. A Moscow Timesnak egy újságíró mindenesetre most azt nyilatkozta, Prigozsin szerdán tért vissza Oroszországba.

A baleset körülményeiről ebben a cikkben írtunk bővebben:

A 62 éves Prigozsint a Kreml, sőt, Vlagyimir Putyin államfő kreálmányának tartották, és hű is volt hozzá 2014-ban alapított csoportjával együtt (igaz, azt egészen az ukrajnai háborúig nem volt hajlandó elismerni, hogy hozzá köthet a szervezet). Júniusra azonban egyre sűrűbben kritizálta a moszkvai hadi vezetést, ennek vége volt a június 23-24-i puccs.

Így lett Putyin kreálmányából közellenség – Jevgenyij Prigozsin portréja

Égő tűzgolyóként zuhant le a levegőből az a magánrepülőgép, amelynek a fedélzetén valószínűleg Jevgenyij Prigozsin is utazott. Prigozsint Putyin kreálmányának tartották, két hónapja viszont elszabadult hajóágyúként viselkedve magát az elnököt is bírálta. Hogyan jutott el idáig, és mit kell tudni róla? Összefoglaljuk.

A másik megnevezett áldozat, Dmitrij Utkin kevésbé volt ismert, az 1970-ben született, fiatalkorától katonaként szolgált orosz volt a névadója a Wagnernek, Adolf Hitler és a nácik kedvenc komponistája, Rihcard Wagner után. Utkin egy SS-jelvényt és egy SS-rangjelzést, valamint egy birodalmi sast tetováltatott magára. Az ő monogramja volt azon a táblagépen is, amely lebuktatta a Wagner vezetőit.

HVG