Itthon: Mészáros Lőrinc is megnézte a vb-megnyitón, milyen stadiont épített 250 milliárdból a cége

Itthon: Mészáros Lőrinc is megnézte a vb-megnyitón, milyen stadiont épített 250 milliárdból a cége

Számtalanszor elénekelt Tavaszi szél vizet áraszt, Novák Katalin-beszéd, Gripen-áthúzás és szaltózó rackajuh is volt az atlétika-vb megnyitóján. Mészáros Lőrinc is tiszteletét tette.

Négyötöd ház előtt, dobosok felvonulásával és a Himnusszal indult az atlétika-vb megnyitója, amit aztán Sebastian Coe, a nemzetközi atlétikai szövetség (World Athletics) elnökének és Novák Katalin köztársasági elnöknek a beszéde követett.

© Fazekas István

Novák hosszasan beszélt, szóba hozta Magyarország ezeréves múltját és Szent Istvánt, „akinek köszönhetően Magyarország a nyugati kereszténység útjára lépett”. Azt is mondta, hogy „többet akarunk a kötelezőnél. Szívből jövő lelkesedéssel, a magyaroktól megszokott kreativitással és eredményesen kiharcolt, széles társadalmi összefogással teszünk eleget a házigazda feladatainak”. Köszönetet mondott mindazoknak, akik a világbajnokság békés megrendezéséhez szükséges feltételeket és támogatást biztosították. „Jó, amikor képesek vagyunk egységet mutatni!” – jelentette ki, miközben a közvetítésben Karácsony Gergely főpolgármestert lehetett látni.

© Fazekas István

Karácsony korábban azt mondta, ha a kormány nem teljesíti azokat az ígéreteket, amelyeket a vb-rendezés fejében a fővárosnak tett, nem jön majd el a megnyitóra. Úgy tűnik azonban, hogy az újabb kormányzati kötelezettségvállalás elég volt ahhoz, hogy meggondolja magát. Akárcsak a IX. kerület polgármesterének, Baranyi Krisztinának, aki szintén megjelent a lelátón.

© Fazekas István

Ott volt egyébként Aleksandar Vucic szerb elnök is, meg Mészáros Lőrinc, akinek a jelek szerint véget ért az álomhajózása a 27 milliárd forint értékű luxusjachton. Eljött, megnézte, milyen lett a stadion, amelyet amelynek a kivitelezését – Tiborcz István egyik üzlettársának, Paár Attilának a cége, a Magyar Építő mellett – cége, a ZÁÉV Zrt. végezhette:

© Fazekas István

© Fazekas István

Novák „szomszédban dúló” háborúról is szót ejtett, azt azonban nem említette meg, hogy az oroszoknak is szerepük van benne. Arról beszélt, hogy a konfliktus árnyékában a sport béketeremtő természete felértékelődik, rajta keresztül megtapasztalhatjuk a nemes, tisztességes küzdelmet, s ezt az egymás tiszteletén alapuló versengést az élet többi területére is érdemes átültetni. „A sportra és sportversenyekre szükség van akkor, amikor könnyebb, és akkor is, amikor nehezebb idők járnak. Hiszen egy ilyen esemény felemel, elemel a hétköznapi problémáktól” – fogalmazott. És arra is kitért, hogy a ferencvárosi szabadidő- és sportpark, benne az új atlétikai központtal, az olimpiai pályázat örökségeként épülhetett meg. Arról nem beszélt, hogy nagyjából 250 milliárd forintba került.

A beszédek után a Queen 1986-os budapesti koncertjéből kölcsönvett Tavaszi szél vizet áraszt következett, amit aztán még vagy harmincszor elénekelt Bagossy Norbert, Péter-Szabó Szilvia, Keresztes Ildikó, Szalonna és bandája és a Hősök. A helyszínen egyedül Bagossy adott elő, a többieket felvételről, imázsvideó kíséretében játszották be. Aztán még a Margaret Islandből ismert Lábas Viki is előadta a dalt meg a Magyar Rádió Gyermekkórusa – csoda, hogy a közönséget nem kapacitálták, hogy szálljon be.

© Fazekas István

Három, nemzeti színű csíkot maga után húzó Gripen is elzúgott a stadion fölött, majd jött Youhuu, a vb kabalája, amelyik nem a kultúrált viselkedéséről vált híressé. Ezúttal futott, szaltózott, magyar zászlóval ugrándozott a pályán, aztán felszívódott.

© Fazekas István

© Fazekas István

© Fazekas István

© Fazekas István

HVG