Az új generációs adatközpontokat már úgy építik meg, hogy a karbonsemlegesség érdekében sokkal többet vegyen figyelembe, mint pusztán az energiafelhasználást. Így akár egész lakótelepek távfűtését is biztosíthatja egy-egy adatközpont „fölösleges” hőenergiája.
Ma, amikor a világ adatforgalma soha nem látott csúcsokat ér el, a globális gazdaságban létfontosságú szerepet játszanak az internet háttérinfrastruktúráját biztosító adatközpontok. A környezetterhelés további csökkentésére irányuló, egyre erősödő nyomás hatására az adatközpont-üzemeltetőknek a közvetlen energiahatékonyságon túlmutató lépéseket kell tenniük – hívja fel a figyelmet az információ- és adattárolási szolgáltatásokkal foglalkozó Iron Mountain.
A cég szerint a modern építési technikák lehetővé teszik a meglévő anyagok és újrahasznosítható szerkezeti elemek újrafelhasználását, csökkentve ezzel az építési hulladékot. A fenntartható módon beszerzett anyagok és helyi beszállítók választása minimalizálja a karbonlábnyomot.
Ahogy a vízfogyasztás csökkentése is kritikus. Fontosságát jól illusztrálja, hogy a nemrég közzétett adatok szerint a Google adatközpontjai és irodái 2022-ben összesen 5,6 milliárd gallon, azaz 21,2 milliárd liter vizet használtak el. A zárt körforgású rendszerek a hűtésben hasznosítják újra a vizet, jelentősen csökkentve ezzel az ivóvíz felhasználását. A helyi hőmérsékleti és időjárási adatok alapján működő rendszerek segítenek a párologtató hűtés minimalizálásában. Az adatközpontok nagy területű tetejéről összegyűjtött esővíz szintén felhasználható különböző célokra – hívja fel a figyelmet az Iron Mountain.
A hőmérséklet-szabályozás szintén kulcsfontosságú. A modern adatközpontokat ma már 26 Celsius-fok körüli, melegebb hőmérsékleten tartják, szemben a korábbi hűtőszekrényszerű körülményekkel. A csarnokokban elengedhetetlen a hatékony levegőgazdálkodás a kezelhető energiafelhasználási hatékonyság fenntartásához. A meleg és hideg folyosók elszigetelése lehetővé teszi a hő hatékony elvezetését és szabályozását, optimalizálva az adatközpontok hűtését.
A növekvő digitális igények miatt az adatközpontok helyszűkével küzdenek, különösen a városközpontokban. A helyi közösségekre gyakorolt hatásokkal kapcsolatos aggályok kezelésére több országban, így Írországban, Hollandiában vagy Szingapúrban építési moratóriumot, illetve energiafelhasználási korlátozásokat vezettek be az új adatközpontok esetében.
Az iparág válasza erre az adaközpontépítés és -üzemeltetés megújítása, amely az Iron Mountain szerint egészen odáig meg, hogy az adatközpontok közvetlenül is a helyi közösségek javára válhatnak, például a hő visszanyerésével csökkenthetők a közüzemi költségek. A termelt hőt iskolákban, kórházakban, könyvtárakban, szabadidős létesítményekben hasznosítani. A vállalat szakértői anyaga szerint Magyarországon kifejezetten jelentős hozadéka lenne a technológia elterjedésének. Hazánkban jelenleg több mint 650 ezer távfűtéses lakás van, és a távhő közel 70 százaléka földgázalapú, így a visszanyert úgynevezett „hulladékhő” mintegy 1,5 millió ember fűtését tudná biztosítani. A cég szerint ez nem a távoli jövő technológiája: Svédország távfűtési hálózatai már most is intenzíven hasznosítják a hulladékhőt – ennek elterjesztése tehát főleg szándék és beruházás kérdése.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG