Gazdaság: Kiadott egy közleményt a Dunaferről a szaktárca, de legalábbis furcsa, amit állítanak

Gazdaság: Kiadott egy közleményt a Dunaferről a szaktárca, de legalábbis furcsa, amit állítanak

Szerdán a magyar sajtóban a hvg.hu számolt be róla először, hogy leállítja a nagyolvasztóját a Dunaferr. A leállásról hírt adó szakportál, és az információink szerint is az acélművet nemrég megvásároló Liberty Steel azzal indokolta, hogy a jelenlegi világpiaci árak mellett nem lehet nyereségesen végezni a gyártást.

A hírre egy nappal később reagált az üzletet végig felügyelő Gazdaságfejlesztési Minisztérium, mint írták, médiában megjelent hírek – miszerint a Liberty Steel Group utasítást adott a Dunaferr valamely működését érintő kérdésében – félrevezetőek, hiszen a Liberty Steel Group jelenleg még nem gyakorol tulajdonosi jogokat a magyar vállalat felett. Ennek indoka, hogy az értékesítés folyamata nem zárult le teljesen, mivel az Európai Unió fúzió kontrollja jelenleg is zajlik, és csak annak befejezését követően kerülnek átadásra a tulajdonosi jogok. Az eljárás végéig a felszámoló biztos gyakorolja a tulajdonosi jogokat és hozza meg a céget érintő stratégiai döntéseket – olvasható a közleményben.

Mindez természetesen igaz. Ám józan ésszel könnyen belátható, hogy egy ekkora horderejű döntést a felszámoló nem fog hozni a leendő tulajdonos döntése nélkül. Másrészt, a cikk megjelentetése előtt természetesen megkérdeztük a leendő tulajdonost arról, hogy miért döntöttek a leállításról, ennek milyen hatása lehet a dolgozói állományra. Tőlük egyelőre azt a választ kaptuk, hogy mindenképpen válaszolni fognak, de egyelőre a türelmünket kérik. Márpedig, ha a döntésbe nekik semmilyen beleszólásuk nem lett volna, akkor a mi kérdésünket is viszonylag röviden lezárhatták volna.

Nem mellesleg a portfolio.hu is arról ír, hogy Cseh Ferenc, a Dunaferr vezérigazgatója egy, a szakszervezetekkel tartott értekezlet után arról tájékoztatta levélben a dolgozókat, a Liberty Steel levélben javasolta megfontolásra a Dunaferr utódcégei esetében, hogy „az alacsony piaci árak és a kedvezőtlen piaci helyzet miatt a termelést minimalizálja, időszakosan és részlegesen állítsa le”.

A GFM szerint mindezek ellenére a „megjelent cikkek az értékesítés sikeres lezárását kockáztatják, egyúttal a hátráltatják a cég sikeres megmentését”. Hogy miért, arra már nem tértek ki.

HVG